SAĞLIK

Su yerine sıvı tüketmek doğru mu?
Su yerine sıvı tüketmek doğru mu?

Su insan yaşamı için vazgeçilemez bir beslenme öğesidir. Suyun insan vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturduğunu, idrar yapma, dışkılama, terleme gibi yollar ile atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının korunması, eklemlerin kayganlığının sağlanması, cildin kurumasını önlenmesi gibi işlevlere sahip olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Hafif dereceli susuzluk durumlarında bile kişide halsizlik, yorgunluk belirtileri ortaya çıkar. Susuzluk derecesi arttıkça diğer vücut fonksiyonlarında da bozukluklar gelişir” dedi.

Arı zehrinin gramı altınla yarışıyor
Arı zehrinin gramı altınla yarışıyor

- Bal dışındaki arı ürünlerinden faydalanmak için arı zehri üretimi yapılan Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezinde ürünün farklı alanlarda kullanımında oluşacak talebin karşılanması için arıcıların bilgilendirilerek bu alana yönelmesi amaçlanıyor - Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Meral Kekeçoğlu: - "Arıcılar hiç çekinmeden arı zehri üretebilir. Arı zehrinden krem üretimini başaracağız. Arıcılarımızdan arı zehri isteyeceğiz, bu zehrin hepsini bizim üretebilmemiz mümkün değil. Ciddi bir üretim ve ihracat olacak, bunu karşılayabilmek için de arıcılardan talepte bulunacağız. O yüzden arıcılarımız arı zehri üretmeye başlasın" - "Arı zehri alma makinesini yarım saat süreyle kovanın içine koyuyoruz, 0,5 gram seviyesinde arı zehri alıyoruz. Bu 200 lira demek. Yarım saatte 200 lira, bir saatte 400 lira kazanırsınız. Bunu hangi işte kazanabilirsiniz ki?"

Oruç Tutmak Kanserden Koruyor!
Oruç Tutmak Kanserden Koruyor!
"Ramazan sigarayı bırakmak isteyenler için fırsat"
36 saat tok tutan besin açıklandı!
36 saat tok tutan besin açıklandı!
Ramazan'da doğru bilinen 8 yanlış
Ramazan'da doğru bilinen 8 yanlış

Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Uzm. Dyt. Elanur Yılmaz, Ramazan’da bir çok insanın sıkça doğru olarak uyguladığı hatalara değindi. Özellikle kulaktan duyma bilgilerle, sağlıklı olduğu düşünülen bazı uygulamaların oldukça yanlış olduğunu bildirdi. Uzman tavsiyelerini dikkate almalarını öneren Yılmaz, sıkça uygulanan bazı hataları açıkladı.

Hamileler ve emziren anneler oruç tutabilir mi?
Hamileler ve emziren anneler oruç tutabilir mi?

Bol su tüketmesi gereken hamilelerin ve emziren annelerin oruç tutmasının sakıncalı olabileceğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şebnem Tandoğan, “Eğer oruç tutulacaksa, doktorunuza danışarak, riskleri bilerek ve kontrollü şekilde oruç tutmalısınız” dedi

Sahurda Süt İçerek Uzun Süre Tok Kalabilirsiniz
Sahurda Süt İçerek Uzun Süre Tok Kalabilirsiniz