Gazeteci Zeynep Irmak Öcal, Anne olduğu için DHA tarafından işten atıldı

Samsun’da Demirören Haber Ajansı’nda (DHA) çalışan gazeteci Zeynep Irmak Öcal, anne olduğu için işten çıkarıldı.

Gazeteci Zeynep Irmak Öcal, Anne olduğu için DHA tarafından işten atıldı

Demirören Haber Ajansı (DHA), Samsun’da sözleşmeli muhabirlik yapan Zeynep Irmak Öcal’ı anne olduğu için işten çıkardı. Öcal, işten çıkarılma sebebine dair sosyal medya hesabında açıklamalarda bulundu. “Bir gazeteciyim, bu işi her daim severek yaptım. Hedefimde ise her dair daha iyisini yapmak oldu. Çalıştığım her kurumla bir aile oldum” diyen Öcal, “Şimdi öyle bir şeyin içine düştüm ki, yıllarca haber yazdığım klavye bana yabancı oldu ve ne yazacağımı bilemiyorum. DHA’da 2 buçuk senedir telifli muhabir olarak çalışıyorum. Ancak tam mesai ile gecemi gündüzüme katarak çalıştım. Hem muhabirlik hem canlı yayınlar hem de redaktör olarak görev yaptım. Muhabir arkadaşlarımın haberlerini ulusala taşımak için kendi haberimden ayırt etmeden düzenledim, ama meğerse bunların hiçbiri görülmemiş” ifadelerini kullandı.

‘EVET BEN ANNE OLDUM AMA SİZ İNSAN OLAMADINIZ’
Aralık ayında anne olduğunu belirten Zeynep Irmak Öcal, “Bu süreçte izne ayrıldım ve Nisan ayında işime dönmek için plan yapıyorken, bugün anne olduğum için işime son verildi. Nedeni ise ‘Siz anne oldunuz, süt izniniz olacak. Sahada aktif görev yapamayacaksınız, çocuğunuz hasta olur’ gibi türlü türlü akla mantığa uymayan sadece varsayımlara dayanan bahaneler. Gelinen bu noktada ne diyeceğimizi de bilemiyorum. Evet ben anne oldum ama siz insan olamadınız” dedi.

DHA SİNOP TEMSİLCİSİ DE İSTİFA ETTİ
Öcal’ın işten çıkarılmasına tepki gösteren DHA Sinop Temsilcisi Deniz Özen de yayınladığı videolu açıklamayla istifa ettiğini duyurdu. Özen’in yaptığı açıklama şu şekilde: “Yaklaşık 2 buçuk yıldır DHA’da gecesini gündüzüne katarak çalışan bir arkadaşımız bugün işten çıkarıldı. Nedeni sadece anne olması. DHA Genel Müdürü Celal beyin gerekçesi şu; ‘Sen anne olacaksın. Çocuğun hastalanır, süt izni alacaksın. Biz bunlarla uğraşamayız. Bu nedenle seninle çalışmak istemiyoruz.’ DHA’yı aile olarak bilirdik. Yanılmışız. Deniz Özen olarak bugün itibariyle DHA ile olan ilişkimi kesiyorum. Biz mesleğimizi onurumuzla yapıyoruz. Irmak arkadaşımıza yapılan bu hareketi kınıyoruz ve takdiri size bırakıyorum.”

#CinsiyetçiDHA TAGIYLA TEPKİ YAĞDI
Anne olduğu gerekçesiyle bir basın emekçisini işten atan DHA’ya tepki yaptı. DİSK-Basın-İŞ Sendikası’ndan yapılan açıklamada, “Samsun’da DHA için sözleşmeli muhabirlik yapan Zeynep Irmak Öcal sırf anne olduğu için işten atıldı. Bu cinsiyetçi tutumu, ayrımcılığı kınıyoruz, herkesi #CinsiyetçiDHA demeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Başlatılan #CinsiyetçiDHA  tagına atılan yüzlerce mesajda DHA’nın cinsiyetçi ve ayrımcı davrandığı belirtilerek, Zeynep Irmak Öcal’ın işten çıkarılmasına tepki gösterildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2022, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER