Maymun çiçeği vakalarının yüzde 98'i eşcinsel erkekler

Maymun çiçeği virüsü ile ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Bulgular nisan ila haziran dönemindeki vakaların yüzde 98 eşcinsel ve biseksüel erkeklerden oluştuğunu gösterdi.

Maymun çiçeği vakalarının yüzde 98'i eşcinsel erkekler

Maymun çiçeği hastalığı üzerine yapılan bir araştırma, vakaların yüzde 98 kadarının eşcinsel ve biseksüel erkeklerden oluştuğunu ortaya koydu.

Geçtiğimiz hafta sonunun önemli gündem maddelerinden bir tanesi, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından alınan bir karardı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz maymun çiçeği hastalığı için küresel acil durum ilan edildiği belirtildi.

Webtekno'nun haberine göre hastalıkla ilgili endişeler devam ederken, ABD'den dikkat çeken bir çıkış geldi. New England Journal of Medicine isimli dergide yayımlanan bir araştırma, 16 ülkedeki enfeksiyonları incelemiş ve çarpıcı bir sonuca ulaşmıştı.

Öyle ki nisan ila haziran dönemindeki vakaların yüzde 98 gibi çok ciddi bir bölümü, eşcinsel ve biseksüel erkeklerden oluşuyordu. Üstelik bu vakaların yüzde 95'inden fazlası, cinsel birliktelik kaynaklıydı. Dünyanın en büyük haber kaynaklarından The Guardian, bu araştırmayı verirken "Bunu neden bu kadar net söylemiyoruz?" ifadelerine yer verildi.

27 Nisan ve 24 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında incelenen vakaların yüzde 75'i beyaz, yüzde 41'i ise HIV virüsü taşıyordu. Vakaların hemen hepsi ise vücutlarındaki döküntülerden şikayetçiydi.

Hastalığın yaygınlığının giderek daha fazla artacağı ve bir noktadan sonra cinsel ilişkiyle değil, yalnızca ten temasıyla birlikte bulaşmaya başlayacağı düşünülüyor.

YORUM EKLE

Gerçek Taraf

Samsun Haberleri

Samsun Anlık Haberler

Samsun İnternet Gazetesi

Samsun Haber
Türkiye ve Samsun Son Dakika Haber