Kabak çekirdeği faydaları , fiyatı, zararları

Kabak çekirdeği; kendine özgü lezzete sahip olan, dört mevsim boyunca her yaş grubunun tüketebileceği bir kuruyemiş çeşididir. Yüksek oranda magnezyum, demir, bakır ve çinko içermektedir.

Kabak çekirdeği faydaları , fiyatı, zararları

Kabak Çekirdeği Kalori

Kabak çekirdeği kalori değerleri 100 gram için 560 kcal kalori içermektedir. Bir avuç yani yaklaşık 10 gramında 56 kalori bulunmaktadır. Kabak çekirdeği B vitamini, E vitamini, Potasyum, Magnezyum, Selenyum, Mangan, Fosfor ve Çinko bakımından çok zengin bir besin kaynağıdır. Yağlı bir besin türü olduğu için aşırı tüketilmemelidir. Günde 1 avuç kabak çekirdeği yemeniz, yeterli olacaktır. Kabak çekirdeğinin içerdiği kalori miktarının %72’sini yağdan almaktadır.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak çekirdeği magnezyum olarak çok zengin bir besin kaynağıdır. Magnezyum, insan sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca kabak çekirdeği bağışıklık sistemi için önemli bir rol taşıyan çinkoyu da bol miktarda içermektedir. Prostat kanseri başta olmak üzere, birçok kanser türüne yakalanma riskini de en aza indirgemede yardımcı olmaktadır. Bol miktarda omega 3 içermektedir.

Kalp Sağlığını Korur: Kabak çekirdeğinin faydalarından birisi de kalp sağlığını korumasıdır. Bir su bardağı kabak çekirdeği tüketmek, insan vücudunun ihtiyacı olan fizyolojik fonksiyonlar için magnezyum sağlamaktadır. Kabak çekirdeğinin içermiş olduğu magnezyum kalp başta olmak üzere birçok organ için oldukça önemlidir. Kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur. Ayrıca diş sağlığı için de önemli bir rolü bulunmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kabak çekirdeği çinko açısından da zengin bir besin kaynağıdır. Çinko bağışıklık sistemini güçlendirirken, hücrelerin çoğalmasına, uyku sorunlarının ortadan kalkmasına, cilt ve göz sağlığının daha iyi olmasına da yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra özellikle erkekler için cinsel fonksiyonları arttırmada da etkilidir. Vücuttaki çinko eksikliği birçok hastalığa davetiye çıkartabilir. Çinko eksikliğinin olması halinde soğuk algınlıklarından daha çabuk etkilenebilirken; grip, depresyon, düşük yapma ve akne gibi ciddi sağlık problemleriyle de karşılaşabilirsiniz. Düzenli olarak kabak çekirdeği tüketimi, vücudun ihtiyacı olan çinko değerlerini sağlıklı bir seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır.

Omega-3 Gücü: Kabak çekirdeği, diğer besin kaynaklarına göre daha fazla Omega-3 içermektedir. Omega-3 yağları diyabeti azaltır, kalp hastalıklarını en aza indirger, kötü kolesterole karşı etkilidir ve kanın akışkanlık seviyesini de arttırmaktadır. Bu sayede damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara karşı büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra, vücudun kanserle savaşına da destek olacaktır. İltihap sorunlarına karşı da etkilidir, ayrıca yaşlanmayı da azaltır.

Prostat Hastalığından Korur: Özellikle erkeklerin ilgilenmesi gereken bir durumdur. Son yıllarda erkeklerde en çok rastlanan hastalıklardan birisi prostattır. Kabak çekirdeği prostat hastalığına karşı en etkili olan çinkoyu zengin bir miktarda içermektedir. Kabak çekirdeğinin düzenli tüketiminde, prostat hastalığına yakalanmaya karşı önem alınmış olunur.

Diyabete İyi Gelir: Hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre insülin düzeyini dengelediği kanıtlanmıştır. Diyabet hastalığından dolayı kaynaklanan komplikasyonları önleyerek, diyabetten dolayı rastlanan diğer sağlık sorunlarıyla da karşılaşılmasına da engel olmaktadır. Bu sağlık sorunlarının başında da göz ve kalp sağlığı gelmektedir.

Kalp ve Karaciğer Sağlığına Faydalıdır: Kabak çekirdeği lifler, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar açısından zengin bir besin kaynağıdır. Kabak çekirdeğinin içermiş olduğu bu maddeler özellikle kalp ve karaciğer açısından çok önemli olup, tüm organları da güçlendirmektedir.

Dinlendirir: Akşamları yatmadan önce kabak çekirdeği tüketmek serotonin ve melatonin üretimi için gerekli olan triptofanı arttırmaktadır. Bu sayede güzel bir uyku uyuyabilir ve dinlenme imkanı da elde edebilirsiniz. Özellikle yorgun ve stresli iş günlerinden sonra dinlenmek, deliksiz bir uyku uyumak için iyi bir tercih olabilir.

Kabak Çekirdeği Fiyatları

Kabak çekirdeğindeki fiyatlar şehirden şehre ve kabak çekirdeğinin türüne göre değişkenlik gösterebilir. Doğal Çiğ İç Kabak Çekirdeği 1 kilogramı ortalama 50-55 TL arasındadır. Kavrulmuş iri kabak çekirdeği fiyatları 1 kilogram için ortalama 25-30 TL arasındadır. Kavrulmuş ürgüp sivrisi kabak çekirdeği fiyatı ise 1 kilogram için 25-32 TL arasında satılmaktadır. Kavrulmamış olan mahsuller ise ortalama 23-27 TL arasında satılmaktadır. Marketlerde satılan kuruyemiş firmalarının paketli ürünleri ise ortalama 3,50 TL ile 5 TL arasında gramajına ve markasına göre değişkenlik göstermektedir.

Çiğ Kabak Çekirdeği Besin Değeri

Kabak çekirdeğinde besin değerleri şu şekildedir. (100 Gram için verilmiş değerlerdir)

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 560 kcal % 28.0
Karbonhidrat 14.2 g % 4.7
     Lif 8.8 g % 35.2
Protein 24.4 g % 48.8
Yağ 45.6 g % 70.2
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 38.0 IU % 0.8
C Vitamini 0.2 mg % 0.3
Potasyum 814.0 mg % 23.3
Kalsiyum 41.0 mg % 4.1
Demir 12.5 mg % 69.3

Kabak Çekirdeği Kilo Yapar Mı?

Kabak çekirdeği potasyum, sodyum, protein, karbonhidrat, A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini ve lif mineralleri açısından çok faydalı olan bir atıştırmalıktır. Kabak çekirdeği kilo yapar mı sorusunun cevabı ise hayır olacaktır. Kabak çekirdeğinin en önemli özelliklerinden birisi ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Kabak çekirdeği doymamış ve tekli yağ içeriği sayesinde metabolizmanızın sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur, hormon salgılanma dengesini korumaya yardımcı olur. Bu sayede uzun süre tok tutar ve gereksiz kalori alımını engellemenize yardımcı olur. 100 GR kabak çekirdeği 8,8 GR lif içerir ve bu bir besin için gerçekten harika bir lif kaynağıdır. Lif, kabızlığı önler ve tokluk hissine sebep olur. Lifli yiyecekler kilo verme açısından vücuda yardımcı olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2019, 22:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER