Kedilerin yaşı nasıl belli olur?

Evcil hayvanların en başında gelen kediler bir çok aile tarafından evde beslenir. Güzel ve sevimli oldukları için tercih edilen kedilerin yaşları da önemlidir. Peki kedilerin yaşı nasıl anlaşılır, bir kedinin kaç yaşında oldu nasıl belli olur?

Kedilerin yaşı nasıl belli olur?

Kedilerin yaşını diş çıkarma yoluyla belirlemek, kedilerin yaşını belirlemenin en doğru yoludur. Bu yöntemi kullanarak kedilerin yaşını bilmeden önce, ilk olarak kedilerde dişlerin yapısını tanımlamanız gerekir; bunlar aşağıda özetlenebilir:


- Süt dişleri: her birinin ayrışmadan oluştuğu üst çene ve alt çeneden oluşan dişler üç çift kesici, bir çift köpek ve üç çift örümcek.


- Dayanıklı dişler: Her çene aynı zamanda üç çift kesikli alt ve üst çeneler, bir çift köpek, bir çift örümcek, bir çift içgüdüden oluşur.

Kedi Yaşı Hesaplamada En Önemli İpucu Diş

New Yorklu Veteriner Hekim Rachel Barrack bir kedinin yaşını tahmin ederken ilk önce dişlerine baktığını söylüyor. Özellikle genç kedilerde diş, yaş tahminin yapılmasın sağlayan en önemli unsur. Bir yavru kedinin dişleri 3 haftalıkken ortaya çıkmaya başlar. 3 ile 6 ay arasında bebek dişleri yerini kalıcı dişlere bırakır. Eğer bir kedinini kalıcı dişleri çıktıysa o kedi en az 6 aylıktır. Eğer bu dişler keskin ve temizse bu kedinin 2 yaşından küçük olduğunu gösterir. Ancak 2 yaşından sonra kedilerin yaşını dişlerinden tahmin etmek zorlaşır.

Veteriner hekimler kedilerin yaşını tahmin emek için dişlerden sonra kas sistemine bakarlar. Genç kedilerin bacaklarında ve sırtında güçlü kaslar vardır. 10 yaşından büyük kediler protein ve yağları sindirmekte zorlandığı için kas kütlesinde azalma meydana gelir. Veteriner hekimler bir kedinin 10 yaşından büyük olduğunu bu şekilde tespit edebiliyor.

Fiziksel muaynenin yanı sıra labarotuar testleri ile de kedilerin yaşı tahmini olarak belirlenebilir.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2019, 22:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER