Gürcistan’da Oturum İzni Alma

Gürcistan'dan Türkiye'ye araç getirmek için neler gerekiyor? Gürcistan araçları Türkiye'ye nasıl getirilir? Gürcistan'dan araç almak için kaç gün kalmak lazım, Gürcistan oturum izni nasıl alınır? İşte bu soruların cevapları.

Gürcistan’da Oturum İzni Alma


Gürcistan’da oturum izni alabilmek için ne yapmak gerekir ve maliyeti nedir bununla ilgili bilgiler paylaşacağım. Ancak öncelikle sıklıkla sorulan bir soruya cevap verelim Gürcistan, Türk vatandaşlarından pasaport yada vize istemiyor Gürcistan’a girebilmeniz için sadece T.C kimliğinizi yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

Bununla birlikte  Gürcistan çok sayıda Türk girişimcinin yatırım yapmak için tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Ülkede bu kadar çok Türk şirketlerinin yatırım yapması nedeniyle, Türkler de çalışmak için Gürcistan’a gitmeye başlıyor. Gürcistan vizesiz pasaportsuz seyahat edeceğimiz ülkelerden birisi oldugu icinde Türkler tarafından son zamanlarda yoğun talep görüyor. Ancak Gürcistan’a vizesiz turistik seyahat mümkün olmasına rağmen, çalışmak veya oturmak için özel izin almak gerekmektedir.

Eğer sadece oturmak değilde aynı zamanda çalışmak yada iş kurmakda istiyorsanız o zaman oturum izni ve çalışma izni almak zorundasınız. Her ne kadar denetlemeler çok sık olmasada yine de size sorun çıkaracaktır. Oturum izni alabilmeniz için ise T.C. Nüfus Cüzdanı ile değilde Pasaport ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Oturum izninizi aldıktan belirli bir sure doldurarak vatandaşlık başvurusunda da bulunabilirsiniz eğer Gürcistan’da ticaret yapıp verginizi düzgün ödüyorsanız vatandaşlık başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Oturum işlemleri ve şirket sahiplerinin çalışanları için gerekli diğer hukuki konular da Gürcistan-Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum da faaliyetlerini sürdüren bünyesinde Türk ve Gürcü avukatlar bulunduran Batumi Turkish Law and Consulting Office konunun uzmanları ile profesyonel olarak yardımcı olmaktadır.

Oturum izni için 3 sebepden dolayı başvuru yapabilirsiniz:

Çalışma oturum izni

Çalışma oturum izninin açılımı olarak burada ticari bir şirket kurabilir(Gürcistan’da şirket kurulmasını bir yada çalışan bir işyerinde maaşlı personel olarak çalışabilirsiniz. Ticari şirket açmış olmanız demek aynı zamanda çalışma iznide almış olmanız anlamına gelmektedir. Personel olarak çalışabilmeniz için ise çalışacağınız işyerinizden Çalışma (İş) Sözleşmenizi (Gürcistan iş sözleşmeleri başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz) alarak bu kontrat ile birlikte gerekli harçları yatırdıktan sonrasında oturum izniniz ile birlikte çalışma izninizde olması demektir.

Eğitim oturum izni

Gürcistanda eğitim almak isterseniz eğer okul kayıt işlemlerinizi yaptırdıktan sonra okulunuzdan alacağınız öğrenci belgeniz ile birlikte oturum ve çalışma izin başvurusu yapabilirsiniz. Ayrica son yıllarda Gürcistan’da üniversite sayıları ve bölüm çeşitliliği artmaktadır. Ekonomiden sonra eğitimde de Gürcistan hızla yükselmektedir.

Evlilik oturum izni

Eğer Gürcistan vatandaşı ile evliliğiniz var ise yada evlenmeyi düşünüyor iseniz evlilik işleminizin ardından şahsen Publi Centera evlilik belgeleriniz ile birlikte oturum başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kaynak: batumiturkishlawoffice.com

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 10:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
seref arabikoglu
seref arabikoglu - 3 yıl Önce

Ben sadece kari pesinde geziyom oturma iznum rededilirmi

Polat
Polat - 3 yıl Önce

Oturma veya çalışma izni için sadece pasaport mu gerekiyor 18 dolar param var iş kurabilirmiyim bu parayla cvp lutfen

Hüseyin coban
Hüseyin coban - 3 yıl Önce

Oturma izni almak istiyorum

seref arabikoglu
seref arabikoglu - 3 yıl Önce

Sadece oturma izni alabilirmiyim

Emrah
Emrah - 3 yıl Önce

Arac almak ıstıyorum suan gurcıstamda 1 yıldır calıypruö arac alabılırmıyım yada arac alabılmem ıcın ne gereklıdır aydınlayırsanız sevınırım

Nur Filizkaya
Nur Filizkaya - 3 yıl Önce

Biz bir yıldır Azerbaycan’da yaşıyoruz gürcistandandan bir yıl önce aldığımız arabayı buraya getirebilirmiyiz

Ahmet Ciftci
Ahmet Ciftci - 3 yıl Önce

Merhabalar ben gurcistanda ASIM danismanlik tan Ahmet Ciftci gurcistanda evlilik islemleri sirket kurma oturum izni ve arac alimlarinda danismanlik hizmeti veriyoruz +995571826677 whatsapp tan ulasabilirsiniz

Bülent Gider
Bülent Gider - 1 yıl Önce

Gürcü bir bayanla 2yildir evliyim oturum nasıl alabilirim bana ne gibi bir faydası olabilir