Fatma nine, 3 padişah, 12 cumhurbaşkanı ve 33 başbakan gördü

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde dünyaya gelen Fatma Traş, doğduğu günden bugüne kadar 3 padişah, 12 cumhurbaşkanı ve 33 başbakan gördü. Fatma nine 110 yaşında olmasına rağmen ev, bağ ve bahçe işlerini kendisi yapıyor

Fatma nine, 3 padişah, 12 cumhurbaşkanı ve 33 başbakan gördü

Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde 2 Temmuz 1910 yılında dünyaya gelen Fatma Traş, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde 2. Abdülhamit, Beşinci Mehmed Reşat ve Mehmet Vahdettin'in sultanlığını gördü.
Mustafa Kemal önderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş döneminden günümüze kadar ise 12 cumhurbaşkanı ve 33 başbakan gören Fatma ninenin 6 çocuğu, 38 torunu, 3 de torununun çocuğu bulunuyor.
Çocukluk yıllarında Osmaniye Bahçe'den Gaziantep'in İslahiye ilçesi Türkbahçe köyüne göç eden ve burada evlenen Fatma nine, 10 yıl önce ise kocasını kaybetti.
71 yaşındaki kızı Yüksel ile birlikte yaşayan Fatma nine, yaşadıklarına rağmen sağlık ve sıhhatini kaybetmezken halen daha ev, bağ ve bahçe işlerini kendi başına yapabiliyor. Kimi zaman evde bulaşıkları yıkayan Fatma nine, kimi zaman ise odun kırıp taşıyor. 

'Uzun yaşamın sırrı az yemek' 

Kendi ailesinin az yemek yediğini ve bu nedenle uzun yıllar yaşadığını söyleyen Fatma nine, kendisinin de az yemesi nedeniyle bu kadar uzun yaşadığını iddia etti. Fatma nine, "Sabah erkenden kahvaltı ederdim. Kahvaltıdan sonra ise ikindi vaktinde yemek yerdim. Akşam ise yemek asla yemedim.
Gençliğimden bugüne kadar hep böyle oldu. Bundan sonra da yemem zaten. Bir de peynir yersem yağ yemem, yemekleri birbirine karıştırmam. Günde bir öğün iyice karnımı doyururum. Sonraki öğünde ise daha hafif yemekler yerim" şeklinde konuştu. 

'Atatürk'ü gördüm' 

Fatma nine, kendisinin çocukluk döneminde gençliğinin zirvesinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk'ü gördüğünü de anlattı. Fatma nine, Mustafa Kemal'i trenle Kahramanmaraş'a giderken mola verdikleri İslahiye Fevzipaşa garında görebildiğini söyledi. "O zamanlar Fevzipaşa Mahallesi'nde ablamın çocuklarına bakmaya gitmiştim.
Tren istasyonuna Mustafa Kemal'in geldiğini söylediler. Gara gittim ama boyum yetişmediği için göremedim. Sonra bir taş buldum, taşın üstüne çıktım. Mustafa Kemal de trenin penceresindeydi. Vatandaşla sohbet ediyordu, iri mavi gözleri vardı" diye konuştu. 

Fatma nine, kendisinin çocuklarını, torunlarını, torunlarının çocuklarını bile gördüğünü, onların mutluluklarına, dertlerine ortak olduğunu belirterek, artık emaneti sahibine teslim edeceği zamanı beklediğini söyledi. Fatma nine, Allah'tan ölümün hayırlısını vermesi için de dua etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER