Eşinin başkasıyla kaçtığını öğrenen Aşık Veysel'in hikayesi

Aşık Veysel'in ilk eşi, sevdiği ile kaçıyor. Soluklanmak için Samsun'un Bafra ilçesinde bir çeşmede duruyorlar. Aşık Veysel Şatıroğlu'nun aşığına kaçan ilk eşine yaptıkları, kuşaktan kuşağa aktarılarak onun ne kadar erdemli bir insan olduğu gösteriyor. İşte o sıra dışı hikaye...

Eşinin başkasıyla kaçtığını öğrenen Aşık Veysel'in hikayesi

Olayı Aşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer’in verdiği bir röportajdan öğreniliyor. 1975 İstanbul doğumlu Çiğdem Özer dedesinin ölümünden 2 yıl sonra dünyaya geliyor.

Eğitimini İstanbul’da tamamlayan Özer daha sonra siyasete giriyor ve hat dersleri alıyor.

Halk ozanımızın ilk evliliğiyle ilgili bu sırrı torunu şöyle aktarıyor:

Köyün en güzel kızı Esma ile evlendirilmiş dedem. Yol arkadaşlıkları aileleri tarafından uygun görülmüş iki insan... Hayat sürprizlerle dolu, gel zaman git zaman evdeki hizmetli Hüseyin’e kayıyor gönlü güzeller güzeli Esma’nın.

Aşıklar bir gün kaçmaya karar veriyor ve Esma çocuğunu ve dedemi bırakıp kaçıyor. Ama Veysel de aşık ve kaçacakları gece görmeyen gözlerine rağmen her şeyi hissediyor.

Neyse, bizim kaçaklar Samsun’a vardıklarında Bafra civarında soluklanmak için bir çeşmenin başında duruyorlar. Bitkinler, açlar, ceplerinde bir kuruş para yok.

Esma çoraplarını çıkarıyor ve bir bakıyor ki içinde bir tomar para... Dedem o zaman çok meşhur, ”Esma’ların bir ihtiyaçları var mı?” diye sorduruyormuş devamlı akrabalarına. O kadar içi acımış ki, bir şiir yazmış ”Zalim, kafir, yetim koydun kuzumu/ Çocuğunu geride bırakıyor, zalim kafiri Hüseyin” diye...

Esma anne dedem ölüm döşeğindeyken helallik almak için kapıya kadar geliyor. Ancak Ama “İçeri girmeye yüzüm yok”deyip vazgeçiyor.

Bir dostu dedemi Zara’ya davet etmiş. Orada üç ay kalmış. Yalıncak Baba Tekkesi’ne uğramış.

Anneannem de orada yaşayan bir ailenin kızı. Gülizar anne rüyasında dedemle evlendiğini görüyor ve bunu babasıyla paylaşıyor.

Babası da ”Bu adam senin kısmetin kızım” diyor ve evleniyorlar...

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER