Protez Penis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu implantları, iktidarsızlığı olan erkeklerin ereksiyon sağlamasına yardımcı olmak için peniste kullanılan özel protez cihazlardır.

Protez Penis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

implantları, iktidarsızlığı olan erkeklerin ereksiyon sağlamasına yardımcı olmak için peniste kullanılan özel protez cihazlardır. Diğer tedaviler başarısız olduktan sonra genellikle erektil disfonksiyon için önerilir. İktidarsızlıktan muzdarip kişiler tüm medikal tedavi seçeneklerini denemiş fakat bir türlü cinsel ilişki için yeterli ereksiyona ulaşamamışsa implantasyonunu düşünebilir.

 Mutluluk Çubuğu Modelleri

 Temelde iki farklı tip penis protezi vardır: Şişirilebilir ve yarı sert (esnek) modeller. Yarı sert çubuklar daha az parçaya sahiptir ve el ile bükme gibi daha basit bir işlem gerektirir. Bununla birlikte, penis istirahat durumunda hala biraz dolgundur ve giysilerde saklanması daha zordur. Saklanmak için eğilmesi gerekir.

 3 parçalı şişirilebilir protezler, karın duvarının altında bir sıvı kabı (su deposu), skrotumda bir pompa, bir basınç tahliye valfi ve peniste iki şişirilebilir silindir içerir. Her parça vücudun içindedir. 3 parçalı şişirilebilir protez, en doğal ve kalıcı ereksiyonu sağlar. Ancak diğer protezlere göre başarısız olabilecek daha fazla parça içerir. Buna nazaran, 2 parçalı şişirilebilir bir mutluluk çubuğu bir rezervuar gerektirmez. Fakat 3 parçalı bir cihazdan daha zayıf bir ereksiyon kuvveti sunar.

 Protez Penis Ameliyatı

 Çubuk şeklindeki penil protezlerin takılması cerrahi açıdan nispeten kolaydır. Ameliyatın 45 dakika ile 1 saat arasında sürdüğünü söyleyebiliriz. Her implant hastanın boyutuna göre özel olarak tasarlanmıştır. Operasyon esnasında mesanede birikecek idrarı çıkarmak için idrar kateteri yerleştirilir. Seçilen protez penis, penis başının hemen altından veya karın boşluğundan yapılan bir kesi ile vücuda kolayca yerleştirilebilir.

 Ameliyat sırasında penise 2 boyutlu silindir yerleştirilir. 2 ve 3 parçalı şişirilebilir protezleri takmak için hastanın testis torbasına bir pompa ve buna etki eden vana yerleştirilir. Üç parçalı protezlerde karın duvarına içi sıvı dolu özel bir odacık yerleştirilir. Ardından yapılan kesiler dikilir ve operasyon tamamlanır.

 Protez Penis Ameliyatı İçin Hazırlık

 Üroloğunuz, protez implantasyonunun en doğru tedavi seçeneği olduğundan emin olmak amacıyla ayrıntılı bir muayene yapacaktır. Netice hastanın erektil disfonksiyona sahip olduğunu doğrular. Ayrıca bir başka tedavi yönteminin etkili olamayacağını da garanti eder. Böylece penis protezi tedavi sürecine onay verilir. Ürolog ayrıca mutluluk çubuğu operasyonunun komplikasyonlara neden olup olmayacağı konusunda karar verecektir.

 Bazı implant çeşitleri diğerler modellerden daha fazla el becerisi gerektirebilir. Bu bakımdan doktor hastanın protezi kullanma yeteneğini de test edecektir. Neticede elini kullanma engeli olan bir hasta için şişirilebilir mutluluk çubuğu modelleri uygun olmayabilir. Hastanın tam olarak ne istediğini bilmesi ve kendisine en uygun protez penis modelini seçmesi gerekir.

Detaylı bilgi için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER