NAZOLABİAL ÇİZGİLER NASIL GİDERİLİR?

Yüzün en belirgin yeri olan yanak ve burun çevresi ifadenizi belirleyen en güçlü bölgedir. Özellikle burun kanatlarından ağız köşelerine uzanan mimik çizgilerinin derinliği mutsuzluk ifadesi yaratmaktadır. 30 yaş sonrasında pek çok kişi için geçerli olan bu duruma nazolobial çizgi/oyuk denir. Peki nasıl giderilir?

NAZOLABİAL ÇİZGİLER NASIL GİDERİLİR?

Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, nazolabial çizgilerin nasıl giderilebileceği konusunda şu bilgileri verdi:

“Nazolabial çizgiler kozmetik sorunlardır ve sağlık bakımından bir sorun yaratmadıkları için tıbbî açıdan tedavi edilmeleri gerekmez.

Nazolabial çizgilerin aşırı olduğunu düşünenler için bunları ortadan kaldırmak mümkündür. Bazı kozmetik işlemlerle nazolabial çizgilerin görünümünü hafifletmek ya da tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Deri altı dolgusu: Nazolabial çizgilerin tedavisini kozmetik işlemlerle yapmak mümkünse de bu çizgiler normal yüz özelliği olduğu için tedavi gerektirmezler. Deri altı dolguları sadece deri altına enjekte edilirler. Derinin dolgunlaşmasını sağlayarak kırışıkların görünümünü azaltırlar. Deri altı dolguyu uygulayan doktor, dolgu maddesini nazolabial çizgi bölgesindeki deri altına ya da nazolabial çizgilerin daha az dikkat çekmesi için yanakların üst kısmına enjekte edebilir. Bu işlem doktor muayenehanesinde yapılır.

Dolgular nazolabial çizgileri ortadan kaldırmaz, sadece göze çarpma oranını azaltır. Çizgilerin etrafındaki derinin daha dolgun ve genç görünmesi için de kullanılabilir.

Doktorlar, nazolabial çizgi bölgesine görünümü düzeltmek için yağ da enjekte edebilir. Bu yağ vücudun başka bir bölgesinden alınıp bölgeye enjekte edilir, işlem deri altı dolgusuna benzer şekilde yapılır.

Cilt yenileme uygulamaları: Bazı cilt yenileme uygulamaları nazolabial çizgiler etrafındaki derinin daha genç görünmesine yardımcı olacaktır. Lazer ile cilt yenileme, yara ve yaşa bağlı gözeneklerin görünümünü azaltır.

Mikrodermabrazyon, derinin daha genç ve dolgun görünmesini sağlayan derin soyma işlemidir. Bu işlemde nazolabial çizgilerin görünümü düzeltilmekle birlikte bu çizgiler ortadan kaldırılmaz.

Cerrahi işlem: Subsizyon adı verilen işlemle nazolabial çizgilerin görünümü büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir. Bu işlem genellikle yara ve akne izlerini ortadan kaldırmak için kullanılmakla birlikte nazolabial çizgilerde de uygulanmaktadır.

Subsizyon işleminde doktor dokudaki cepleri ortadan kaldırmak için iğne kullanır. Bu, nazolabial çizgiler etrafındaki bölgenin tekrar şekillendirilmesine, çizgi derinliğinin azaltılmasına ve etraftaki derinin daha genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Eksizyon olarak adlandırılan başka bir seçenek de o bölgedeki derinin kesilip aşınarak etrafındaki bölgenin tekrar şekillendirilmesi işlemidir. Bu işlemde neşter kullanmak gerekir fakat çok dikkate değer sonuçlar elde edilir.

Deneysel Tedaviler: Doktorlar cerrahi uygulamadan nazolabial çizgi görünümünü düzeltmek için yeni yöntemler aramaya devam etmektedirler.

Seçeneklerden biri, hücre büyümesini teşvik eden kimyasallardan, büyüme faktörünü kullanmak olarak ortaya çıkmaktadır. 2015 yılında nazolabial çizgileri olan 80 kişiye yoğunlaştırılmış büyüme faktörü enjeksiyonu yapıldıktan sonra sonuçlar değerlendirilmiştir.  Araştırmacıalr bu tedavinin güvenli ve etkili olma potansiyeli yüksek bir işlem olduğu sonucuna varmışlardır.

Nazolabial Çizgiler için Egzersizler: Belirli yüz egzersizlerini düzenli oalrak yapmak mazolabaial çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüz kasları da diğer kas grupları gibi belli gerilime sahiptir. Güçlü yüz kasları yüz ifadelerinin kontrol edilmesini kolaylaştıracaktır. Gerilimi fazla bir karın kasının daha az sarkmış görünmesi gibi gergin bir yüz de daha sıkı görünecektir. Sık sık gülümsemek nazolabial çizgilerin görünümünü kötüleştirir. Gülmek ve kahkaha atmak kişinin akıl sağlığını olumlu etkiler ve sosyal açıdan önemlidir.

Bazı insanlar yüz egzersizlerinin nazolabial çizgiler etrafındaki kasları güçlendirerek onları daha az görünür hale getirebileceğini ileri sürmektedir.

Bu egzersizlerin etkisi hakkında gerek bilimsel gerekse başka türlü hiçbir çalışma bulunmamaktadır, fakat bunlar zararlı değildir. Bunu yapmak isteyenler güvenle yapabilir ve yararlı bulabilirler.

Nazolabial çizgiler için egzersizler şunlardan oluşur: Sanki tavanı öpüyormuş gibi dudakları büzerek yukarı doğru kaldırın ve 15 saniye böyle kalın. 4-5 kez tekrarlayın.

Somurtarak dudakları aşağı doğru büzün. 15 saniye böyle bekleyin. 4-5 kez tekrarlayın.

Ağzı hafifçe açarak dudak kenarlarını iki parmakla hafifçe aşağı çekin ve köşeleri birbirinden uzaklaştırarak çekin. 2 – 3 saniye böyle kalın. 25 – 30 kez tekrarlayın.

Bu egzersizleri her gün yapabilirsiniz.

Nazolabial Çizgileri Önlemek için

Nazolabial çizgileri önlemek için yapılacak hiçbir şey yoktur. Çocuklarda bile gülümsediklerinde ortaya çıkarlar.

Bunların derinleşmesini ya da göze batmasını önlemek isterseniz, güneş koruyucu kullanmalı, yüzünüzü güneşten korumalısınız. Bu güneşin zararlı UV ışınlarından koruyacaktır. Nazolabial çizgileri önlemek için araştırmaların desteklediği başka bir yöntem bulunmamaktadır.

DOKTORUNUZA BAŞVURUN

Nazolabial çizgiler yüzün doğal bir parçasıdır, bir kusur değildir. Yine de zamanla ve gülümsemenin sonucu olarak büyüyüp derinleşirler. Bunları ortadan kaldıracak tıbbî bir işlem bulunmamaktadır.

Nazolabial çizgilerinden yakınan kişilerin bu konuyu yetkin bir plastik cerrah ya da estetik tedavi uzmanı ile görüşmesi doğru olacaktır. Doğru tedavi pek çok kişisel faktöre bağlıdır ve bir kişi için doğru olan faktörler diğerinde işe yaramayabilir.

Kozmetik işlemler düşünen kişiler, sağlık bakım uzmanına her türlü soruyu sormalı ve beklentileri konusunda net olmalıdırlar.”

Kaynak: Este Aura | Plastik ve Estetik Cerrahi Merkezi

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2021, 23:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehtap
mehtap - 2 yıl Önce

dudak üstü çizgileri için ne kullanmaliyim ya da ne yapmaliyim teşekkür ederim

Cem Bayar
Cem Bayar @mehtap - 2 yıl Önce

Merhaba bilgiler için çok teşekkürler. Mehtap Hanım bu makaledeki güzel bilgiler dışında Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın da tedavi yöntemlerini okumanızı tavsiye ederim.