Anne ve çocukları tekvandoyu birlikte öğreniyor

- Spor Genel Müdürlüğünün "Koşabiliyorken Koş" projesi kapsamında Ordu'da açılan tekvando kursuna ev hanımları çocuklarıyla katılıyor - Gülhiz Özkan Dönmüş: "Bu spor benim biyolojik yaşımı durdurdu. Kendim olabilme cesaretini bu sporla buldum" - Milli sporcu Sevgican Yalçın: "Herkesin mutlaka böyle bir sporda olmasını istiyorum. Sporun her şeyden önce sağlık için yapıldığını bilmemiz gerekiyor. Yaşımız gidiyor, yaşı durdurmak imkansız ama yaşlılığı durdurmak elimizde"

Anne ve çocukları tekvandoyu birlikte öğreniyor

ORDU (AA) - Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünce her yaş grubundan bireyi sağlıklı ve bilinçli spora yönlendirmek amacıyla uygulanan "Koşabiliyorken Koş" projesi kapsamında Ordu'da açılan tekvando kursuna, ev hanımları ve çocuklar ilgi gösteriyor.

Başpehlivan Recep Kara Spor Salonu'nda antrenör eşliğinde çalışma imkanı bulan yaşları 30 ile 66 arasında değişen ev hanımları, çocuklarıyla hem kendilerini savunmayı öğreniyor, hem de form tutuyor.

Sokakta karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı kendilerini korumayı öğrenen kadınlar ve çocuklarının, bu sayede öz güvenleri de artıyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Tekvando Antrenörü Halil Öziş, gazetecilere yaptığı açıklamada, tekvando kursunda çocuklar ve annelerinin oldukça başarılı şekilde eğitim aldıklarını söyledi.

Anne ve çocukların, spora bu kadar ilgi göstermesini beklemediklerini ifade eden Öziş, "Birkaç ay sonra çeşitli sosyal sebeplerden dolayı bırakabileceklerini düşünmüştüm ancak ev hanımları çocuklarıyla azim ederek bu sporu yapabileceklerini gösterdiler. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde bu kadrolardan hem büyüklerde hem de küçük çocuklarımızda ilimizi ve ülkemizi uluslararası arenada temsil edecek çok sayıda sporcu çıkacaktır." diye konuştu.

Öziş, kursa katılımın her geçen gün arttığına dikkati çekerek, kursiyer sayısının 75'i bulduğunu aktardı.


- Anne ve çocukları birlikte öğrenmekten mutlu


Kursa katılan ev hanımlarından Gülhiz Özkan Dönmüş, tekvando sporuyla çocuğu sayesinde tanıştığını belirterek, şunları kaydetti:

"İlk önce oğlumu kursa getiriyordum. Daha sonra ise antrenör Halil Öziş sayesinde tekvando yapmaya başladım. Oğlumla haftanın belirli günlerinde eğitim alıyoruz. Tekvando benim ruhumu özgürlüğe kavuşturdu. Bu spor benim biyolojik yaşımı durdurdu. Kendim olabilme cesaretini bu sporla buldum. Önceden 35 yaşıma kadar evde çay, çorba, bulaşık, temizlik, klasik ev kadını modunda giderken şu anda tekvandocu kimliğimle hayatıma devam ediyorum."

Dönmüş'ün oğlu Karan Dönmüş de annesiyle spor yapmanın kendisine heyecan verdiğini vurgulayarak, "Annemle bu sporu yapmak ayrı bir zevk veriyor ama burada anne-oğul ilişkisi yok. Burada mesela annem benden daha büyük ama tekvandoda ben annemden daha büyüğüm. Çünkü ben kuşak olarak daha ilerideyim." ifadelerini kullandı.


- Kızı ve oğlu ile aynı salonda tekvando öğreniyor


Tekvandoya çocuklarının sayesinde başladığını belirten Ayşenur Aydın Kefeli ise hem oğlu hem de kızıyla aynı spor dalında ve aynı salonda eğitim almaktan dolayı mutlu olduğunu dile söyledi.

Haftanın belirli günlerinde iki çocuğuyla bu sporu öğrendiklerini kaydeden Kefeli, "Hem kendimizi savunmayı öğreniyor hem de sağlıklı kalarak form tutuyoruz. İyi ki bu spora başlamışım. Bütün ev hanımlarına tavsiye ederim." ifadesini kullandı.

Kefeli'nin kızı Melek de annesi ile spor yapmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti.


- Hem dünya şampiyonluğuna hazırlanıyor hem anne ve çocuklarını eğitiyor


Öte yandan Antalya'da düzenlenen 14. Avrupa Tekvando Poomse Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanma başarısı gösteren 66 yaşındaki milli sporcu Sevgican Yalçın da kursta dünya şampiyonasına hazırlanırken bir yandan da anne ve çocuklarının eğitimine katkı sunuyor.

Yalçın, burada olmaktan çok keyif aldığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Herkesin mutlaka böyle bir sporda olmasını istiyorum. Sporun her şeyden önce sağlık için yapıldığını bilmemiz gerekiyor. Yaşımız gidiyor, yaşı durdurmak imkansız ama yaşlılığı durdurmak elimizde. Herkesin spor yapmasını gönülden istiyorum. Ben 66 yaşındayım ve hiçbir zaman evimde oturmayı düşünmedim. Kesinlikle de düşünmüyorum. Kimse oturup 'Ben emekli oldum, oturayım, emekli oldum, her şey bitti.' gibi kesinlikle öyle bir şey düşünmesin. Spor doğuştan ölüme kadar yapılması gereken bir şeydir."


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.