CHP, HDP'ye Batıda Aday Çıkartın Dedi

CHP’den HDP’ ‘Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere bazı illerde mutlaka aday çıkarın’ şeklinde öneride bulunduğu ileri sürüldü.

CHP, HDP'ye Batıda Aday Çıkartın Dedi

 

 

31 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimler yaklaştıkça, gözler partilerin yapacağı yeni işbirliklerine çevrildi.

BirGün gazetesi Ankara Temsilcisi Yaşar Aydın köşesinde CHP ile HDP arasındaki görüşmelere yer verdi.

 

CHP’DEN HDP’YE: İSTANBUL’DA ADAY ÇIKARIN

Aydın “Kürt seçmen ve taktikler” başlıklı yazısında, şu ifadeleri kullandı:

“Gazetemizde çıkan Hüseyin Şimşek imzalı habere göre CHP’den HDP’ye bir öneri gitmiş. Hüseyin’in HDP kaynaklarına dayandırdığı habere göre bu öneri ittifak önerisi değil, tam tersine ‘Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere bazı illerde mutlaka aday çıkarın’ şeklinde olmuş. Bu önerinin hangi amaçla yapıldığını anlamak için önce batıda, özellikle de büyük illerdeki Kürt oylarına bakmak lazım sanırım.

Kürt oylarının en çok belirleyici olacağı illerin başında İstanbul geliyor. On milyonun üzerinde bir seçmene sahip olan İstanbul’da Kürt oylarının yaklaşık 2 milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Bu rakamın yaklaşık yüzde 55’i HDP’ye gidiyor. O da bir milyonun hemen üzerinde bir rakama tekabül ediyor. Yüzde 40 civarının AK Parti’ye, geriye kalan yüzde 5’in de diğer partilere dağıldığı sanılıyor. HDP 2014 yerel seçimlerinde yüzde 5’civarında oy alırken 24 Haziran 2018’de bu rakam yüzde 10’un üzerine çıktı. CHP’nin, HDP’nin yüzde 10’una talip olmayıp ‘aday çıkarın’ önerisi ile gitmesinin arkasında Kürt seçmenin siyasal tercihlerinin şifreleri aranmalı.”

 

“BİRİNCİ PARTİLERİNE GÖRE İKİNCİ PARTİ YA AK PARTİ YA DA HDP”

Yazısında yapılan kamuoyu araştırmalarına da yer veren Yaşar Aydın şunları kaydetti:

Yapılan kamuoyu araştırmaları İstanbul’da Kürt seçmenin sadece HDP ve AK PARTİ arasında bölündüğünü göstermekle kalmayıp, aynı zamanda seçmen için bu iki partinin birbirinin alternatifi olarak görüldüğünü gösteriyor. Kürt seçmenin ezici çoğunluğu için birinci partilerine göre ikinci parti ya AK PARTİ ya da HDP. Yani seçmenin önemli bölümü ilk alternatifini sandıkta göremeyince ikinci alternatifine yöneliyor. Yerel seçim-genel seçim ya da 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde olduğu gibi radikal oy geçişleri incelendiğinde bu durum daha net görülecektir.”      

 

“KÜRTLERİN SEMPATİSİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜKLERİ İSİMLERİ ARALARINA ALMA UĞRAŞINDALAR”

CHP’nin İstanbul’daki Kürt seçmenin kendisine değil AK PARTİ’ye oy vereceğini düşündüğünü kaydeden Aydın, yazısının şöyle sürdürdü:

“HDP yerel seçim öncesi bölge illerini kapsayan ittifak görüşmelerinde sonuca ulaştı. Hüda Par dışında irili ufaklı tüm Kürt siyasi oluşumlarla yerel ittifak kurmayı başardı. Bu ittifakın Kürtlerin yoğun yaşadığı batı illerinde de etki yapacağına dair araştırmalar var. AK PARTİ-MHP ittifakından rahatsız Kürt seçmenin HDP etrafında kurulan ittifaka yönelme emareleri şimdiden belirmiş durumda. Özellikle muhafazakâr Kürt seçmeninin -İstanbul en yoğun olan bölge- bu ittifaktan etkilendiği gözüküyor.

Bu saha araştırmalarının ışığında CHP’nin “En iyisi HDP’nin kendi adayını çıkarması” yaklaşımını daha iyi anlamak mümkün. CHP, HDP’nin olmadığı bir seçimde İstanbul’daki 2 milyon Kürt seçmenin önemli bölümünün kendisine değil, AK PARTİ’ye kayacağını düşünüyor.

İstanbul’da AK PARTİ açısından Karadeniz hegemonyasından bahsetmek mümkün. MHP ile kurulan ittifak da eklenince Kürt seçmenin AK PARTİ’den uzaklaşma eğilimi de güçlendi. Binali Yıldırım ve ekibinin bu sıralar bu sıkıntıyı aşma doğrultusunda hamle arayışında olduğu biliniyor. İlk hedef olarak da daha önce merkez sağda bulunmuş Kürt siyasetçileri ve de Kürtlerin sempatisi olduğunu düşündükleri isimleri aralarına alma uğraşındalar. Bununla ilgili tek tek ve toplu görüşmelerin başladığı bilgisi de mevcut. Yüzde 5’lik bir seçmenin tercihinin değişmesi ile başkanlığın zora gireceğini bilen AK PARTİ kurmayları belli ki 31 Mart tarihine kadar en çok Kürt oyları üzerinde yoğunlaşacaklar.

Benzer bir durum İzmir için de geçerli. İzmir’in merkez ilçelerindeki AK PARTİ oyunun önemli bölümünün Kürt seçmenden geldiği malum. Ocak ayı itibariyle bu ilde de AK PARTİ için sıkıntı mevcut. Bu oyların İzmir’de daha çok seküler, ulusalcı kimliği öne çıkmış CHP’ye gitmesi de çok zor.

HDP’nin bu illere dair kararını on gün içinde vermesi bekleniyor. Bu tercih aynı zamanda partinin bundan sonra izleyeceği yol haritasına dair de ipuçları verecektir.”

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER