Belediye Başkan Adaylarına Temayül Yoklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, büyükşehir belediyeleri için Eylül ayında temayül yoklamaları başlayacak. Belediye başkan adayları, AK Parti il ve ilçe delegelerine sorulacak.

Belediye Başkan Adaylarına Temayül Yoklaması

 

AK Parti'de yerel seçim startının verilmesinin ardından, belediye başkan aday adayları ile ilgili de süreç başladı. AK Parti diğer partilere göre adaylarını erken belirleyip sahaya rakiplerinden erken çıkmayı planlıyor. AK Parti bunun için belediye başkan adaylarını  belirlemek için birçok yöntemi deniyor. Vatandaşlara SMS ile ya da telefonla sorarak nasıl bir başkan görmek istediklerini soruyor. 

Ayrıca sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine büyük önem veren AK Parti, mevcut belediye başkanlarının görevlerine devam edip etmemesi konusunda sürdürdüğü ön rapor çalışmasını da tamamlayıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdi. AK Parti kadrolarının sade vatandaş kıyafeti ile kimsenin haberi olmadan il ve ilçeleri gezerek vatandaşların nabzını tutması ve mevcut belediye başkanları ile ilgili fikir alışverişinde bulunulması da parti genel merkezi tarafından isteniyor. AK Parti anket firmaları yerine adaylar konusunda parti tabanının nabzını tutacak. Temayüller ise Eylül'de başlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanlıkları için titiz davranan AK Parti, görevden alınan ya da istifası istenip milletvekili yapılan illerde ise farklı bir çalışma yapacağı belirtiliyor. Samsun'un da bulunduğu söz konusu illerde, AK Parti Genel Merkezi'ne raporların nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Samsun'da AK Parti geçtiğimiz seçimde yüzde 11 oranına oy kaybetmişti. 

 

'METAL YORGUNLUĞU' ATILDI 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, belediyelerdeki değişime önceden başlamıştı. Metal yorgunu bazı belediye başkanları ile yollar seçimler beklenmeden ayrılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti teşkilatına yönelik söylediği  'metal yorgunluğu görüyorum' sözlerinin ardından aralarında Samsun'unda bulunduğu, İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir, Konya Büyükşehir Belediyeleri'nde mevcut belediye başkanlarının istifasını almış, başkanlardan bazıları ile milletvekili olarak yola devam kararı alınmıştı.
Kongrede AK Parti'nin vitrinini yenileyen Erdoğan, belediyelere yönelik ikinci hamleyi mahalli idareler seçimlerinde yapacak. 

 

ÜÇ DÖNEM KURALI GENEL BAŞKANDA  

Erdoğan, bu yerel seçimlerde hedefi daha da büyüterek 30 büyükşehir belediyesinin kazanılması talimatı verdi. Bunun için titiz bir aday belirleme süreci işleyecek. Belediye başkan adayları gerek vizyonları, gerekse projeleri ile Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasını sağlayacak isimlerden oluşacak. Eylül ayından itibaren aday yoklamaları başlatılacak. Mevcut belediye başkanlarıyla ilgili olarak yerel yönetimler başkanlığının belirli periyotlarla yaptığı değerlendirmeler ve hazırladığı dosyalar büyük önem taşıyor. Belediye başkanlarının vaatlerini gerçekleştirme oranından bütçesini nasıl kullandığına kadar birçok başlıktan oluşan inceleme cetveli, yeniden aday gösterilmeleriyle ilgili görüş oluşturacak. Partide, 100’ün üzerinde üç dönemlik belediye başkanı bulunuyor. Bunlar milletvekillerinde olduğu gibi, başarılı bulunursa genel başkan onayıyla yola devam edecek. 

Zekeriya FIRAT / Hedef Halk

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER