Yoğun Bakım Servisi'nde hastaların içler acısı hali

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Servisi'nde, tecrübesiz ve ilgisiz hemşirelerin, hastaları bakımsızlıktan enfeksiyon riskine terkettiği ve sorumlu yöneticilerin bu konu hakkında her hangi soruşturma açmadığı iddia edildi.

Yoğun Bakım Servisi'nde hastaların içler acısı hali

Yaklaşık 1,5 yıl önce Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Servisi'nde, hastaların bakımsızlıktan enfeksiyon riski ile karşı karşıya kaldığı, servislerdeki hemşirelerin hastalar ile ilgilenmediği öne sürüldü.


Hastaları enfeksiyon riski ile başbaşa bırakan sorumsuz hemşirelerin, daha önce dönemin Servis Sorumlusu N.E.'ye, hemşire N.B ve E.A tarafından bildirildiği öğrenildi. Servis Sorumlusu N.E. yaşanan olaylara müdahale edeceğini belirtmesine rağmen hiç bir girişimde bulunmadığı belirtildi.


Cerrahi Yoğun Bakım Servisi'nde ki hastalara yapılan kötü muamelelerin ardı arkası kesilmeyince, Servis Sorumlusu N.E.'den sonuç alamayan hemşire N.B ve E.A durumu Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ş.A'ya anlattığı ifade edildi.


Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ş.A. olayların abartıldığını, yoğun bakım servisinde böyle bir şey yaşanmayacağını ifade ederek, hemşireleri geri çevirdiği öne sürüldü.


Ardından, servisten başka hemşirelerin benzer şikayetlerle, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ş.A.'ya, Servis Sorumlusu N.E.'nin servisi yönetemediğini dile getirdi.


Olayları abartmakla itham edilen hemşire E.A., yaşananları ispat edebilmek için hastalara uygun görülen muameleyi ve hastaların içler acısı durumunu fotoğraflayarak, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ş.A.'nın yanına tekrar gittiği ifade edildi.


Ş.A., hastaların bakımsız ve ilgisiz bırakıldığını ve enfeksiyon riski ile karşı karşıya kaldığını içeren fotoğrafları gördükten sonra, hemşire E.A'ya " Tamam sana inandım. O görüntüleri sil. Ben gereğini yapacağım" dediği ve Servis Sorumlusu N.E.'yi görevden aldığı anlaşıldı.


Yaşanan olaylardan sonra görevden alınan dönemin Servis Sorumlusu N.E.'ye, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ş.A. tarafından her hangi bir soruşturma açılmadığı öğrenildi.


Bu iddialar araştırıldı mı;

  • Bahsi geçen hemşirelerin tecrübesiz ve bilgisiz olduğu iddiaları doğru mu?
  • Periferik venöz katater takmasını bilmediği, verilen mayinin damar içine mi yoksa cilt altına mı gittiğini anlamadığı, hastanın katater takılı bölgesinde flebit oluşmasına neden olduğu iddiaları araştırıldı mı?
  • Üreter katater takamayan, venöz katater bakımı bilmeyen ve hastalarda dolaşım bozukluğuna neden olan hemşirelerin, yoğun bakım servisinde çalıştığı iddiaları doğru mu?
  • Yetersiz olduğu iddia edilen personellerin yoğun bakım servisinde çalıştığı, dönemin Sağlık Hizmetleri Müdürü, dönemin Disiplin Amiri ve Başhekimi bu iddialar karşısında neden ayrı bir soruşturma açmadı? 
  • İddialar doğruysa hastaların aynı muamele ile karşı karşıya kalmasına sebep olarak görev ihmal suçu işlendi mi?

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2022, 01:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa 2
mustafa 2 - 2 ay Önce

MUSTAFA GERCEK ADIN GOKSEL MI SENIN..
KOVIT DONEMINDE HEMŞİRELERE MASKE VERMEYEN GOKSEL MUDUR MUSUN COVIT DONEMINDE HEMSIRELERIN ALDIGI NOBET PARALARINI VERMEMEK ICIN IZIN KULLANDIRAN MUDUR GOKSEL MISIN GOKSEL DELIKANLI OL TEYYARE GIBI ORTADA GEZME SULE ILE IKINIZ HEMSIRELERI IYICE REZIL ETTİNİZ ZATEN BU OLAYDA SIZIN BECERIKSIZ MUDURLUGUNUZDEN KAYNAKLANMAKTADIR...SEN MUDUR KEN VERMEDIGIN HAKLARIMIZI SIMDI SENDIKA BASKANI OLARAK MI KORUYACAKSIN BENIM KIM OLDUGUMU ŞULE IYI BILIR BU MESAJI ODA OKUYORDUR ...SULE SENDE NE NANKOR CIKTIN BIR KOLTUK SEVDAN SENI NE HALLARE GETIRDI KOCAN MUDUR SEN MUDUR IYI PARSELLEDINIZ SAMSUN U AMA YETER ARTIK SEN COK MUDURLUK ISTIYIRSQN GIT SAFRANBOLU DA MUDURLUK YAP ..PANIK ATAK SULE SIMDILIK BU KADAR AMA DEVAMINI GETIRTME BANA SULE

...
... - 2 ay Önce

Peki savunmasız hastaların videolarını bir hemşire nasıl çekim yapabilir bu şekilde suç olduğunu bilmiyormu ?

mustafa
mustafa - 2 ay Önce

Bu iddia 1.5 yıl önce dile getirilmediğine bugün birileri bir hesap peşinde olabilir mi? Bu hesabın yapilacak olan Sağlık Sen Samsun Şubesi seçimi ilgisi olabilir mi? İsmi kodların kişiler bu süreçte aday mıdır? Şayet aday iseler alçakça bir iftiraya maruz kalmış olamazlar mı?
Karakterli olmadan adam olunmaz.

Salih
Salih @mustafa - 2 ay Önce

Bunu seçimlere nasıl baglarsiniz.soruşturma yeni bitmiş haberlerde bunun üzerine yapılmış.ilyas başkanı seçimle yikamiyacaginizi anladınız iftira atmaya başladıniz

Hasta
Hasta - 2 ay Önce

Bu iş giderek dehşet verici yerlere gidiyor. Şaşkınlıkla okudum. Umarım iddialarınız doğru değildir. Biz hastalar kime emanet ediliyoruz. Umarım sağlık bakanlığı bu durumu araştırıp kamuoyunu aydınlatır. Yazı dizisini bekliyorum.

Serkan
Serkan - 2 ay Önce

İyi de bütün bunlar hastanede yaşanmiş ise hastanenin yoğun bakımlar dan sorumlu gozetmeni ile başhekim yrd.nerede imiş hastanede degillermiymis

Uğur
Uğur - 2 ay Önce

Önce insan olmalı insan vijdan sahibi olmak gerek yoğun bakımda yatan hastalar savunmasız kişiler söylenecek söz kalmadı maalesef ülkemizde ölümler olmadıkça önlem alınmıyor

SIRADAKİ HABER