Samsun’da poşeti 1 liraya satanlara ceza

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, market, giyim sektörü gibi satış noktalarında denetleme yapılacak. Poşet ücretini 25 kuruşun üzerinde satanlara ceza kesilecek.

Samsun’da poşeti 1 liraya satanlara ceza

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından; Çevre kirliliğinin önlenmesi, çevre duyarlılığı için farkındalık oluşturulması ve kaynakların verimli bir şekilde yönetilmesi amacıyla uygulamaya başlanılan plastik poşetlerin satış noktalarında vatandaşlara ücretli olarak verilmesi ve bakanlığın belirlemiş olduğu usul ve esaslara uyulup uyulmadığına ilişkin denetimler yapılacak.

25 KURUŞTAN FAZLA SATANLARA CEZA

“Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar” gereği satış noktaları plastik poşetleri 25 kuruşa satacaklardır, daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamayacaktır.

KANUNA UYGUN POŞET ÖZELLİKLERİ

30/06/2019 tarihinden itibaren ücrete tabi plastik poşetlerin;

-Barkodlu olarak sunulması zorunludur.

-Çift kat kalınlığı 40 mikron ve üzerinde olmak zorundadır. İstisnai hükümler hariç (açık gıda hijyeni ve eczanelerde sadece ilaç için kullanılan) çift kat kalınlığı 40 mikron altında olan plastik poşetler ücretli veya ücretsiz olarak verilemez.

-En az bir yüzeyinde çevreci slogan ve Sıfır Atık logosu kullanılır. Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarının marka ve logoları poşetin tek yüzeyinin (sap hariç) alanının yüzde yirmisini geçemez. İstemesi halinde plastik poşetin her iki yüzünde de belirtilen çerçevede kullanılabilir. Sıfır atık logosu Bakanlık web sayfasından temin edilen haliyle veya poşet rengine bağlı olarak görünür olması şartıyla tek renk olarak kullanılır.

İŞTE PARA CEZALARI

Yapılan denetim ve incelemelerde;

-Ücrete tabi plastik poşet satışı yaptığı halde bildirim ve beyanda bulunmayanlara, (bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 18.037 Türk Lirası idarî para cezası verilir.)

-Ücrete tabi plastik poşetleri ücretsiz olarak verdiği tespit edilenlere,( plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 12,37 Türk lirası idari para cezası verilir.)

-Ücrete tabi Plastik poşetleri promosyona ve/veya kampanyaya tabi tutmak sureti ile ücretsiz olarak verdiği tespit edilenlere,

Bakanlık tarafından yapılan kontrollerde plastik poşetler ile ilgili belirlenen usul ve esaslara riayet etmediği tespit edilen satış noktaları hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında idari işlem tesis edilecek.

Kaynak: Gerçek Taraf

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER