banner155

Samsun’da koronavirüs yeniden hortladı

Samsun’da koronavirüs salgının tekrar arttığını belirten Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, vatandaşlar tedbirli davranmaz ise vaka sayılarının daha da artacağını belirtti.

Samsun’da koronavirüs yeniden hortladı

Samsun’da koronavirüsün en güçlü olduğu dönemde, Samsunluların kural ve yasaklara uyumu sayesinde kontrol altına alındığını söyleyen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, maalesef geçtiğimiz bir hafta içinde bu uyumun ortadan kalkmaya başladığını, salgın ortadan kalktı; artık hiçbir şeye dikkat etmeme gerek yok düşüncesi yaygınlaşırsa, bugüne kadar ki bütün emeklerin boşa gideceğini ve salgında tekrar başa dönülebileceğini” ifade etti.


SAMSUN’A BEDELİ AĞIR OLUR
Kontrollü Sosyal Hayat döneminin kesinlikle salgının bittiği şeklinde algılanmaması gerektiğini, normal şartlara dönülmediğini, dönülmeye çalışıldığını söyleyen Sağlık İl Müdürü Oruç, salgın hiç yaşanmamış gibi davranmanın bedelinin ağır olacağını, sadece bir ilçemizde 4 gün içinde ortaya çıkan 18 vakanın maalesef bu kontrolsüzlüğün bir bedeli olacağının sinyallerini verdiğini, herkesin bu bedel büyümeden, kurallarla uyum içinde hareket etmeye başlamasının önem arz ettiğini vurguladı.

SAMSUN’DA VAKA ARTMAYA BAŞLADI
Şehirlerarası giriş yasağının kaldırılmasından sonra, en uzun süre bu yasağın uygulandığı illerden biri olan şehrimize çok sayıda insanın giriş yaptığını, sadece 65 yaş üstü 4600 kişinin ilimize geldiğini söyleyen Oruç, bu durumun maalesef herkesin birbirini kontrolsüz bir şekilde, sosyal mesafe kurallarına uymadan ziyaret ettiği bir ortam oluşturduğunu, bu dikkatsizliğin ve özensizliğin ilde tekrar vaka artışı yaşanmasına neden olduğunu, bugüne kadar hiç vaka görülmeyen bir ilçede bile vaka görüldüğünü ifade etti.

REHAVETE KAPILMAYIN!
Tüm bu verilerin herkes için birer uyarı olması gerektiğini söyleyen Sağlık Müdürü Oruç, “Pandemi süreci hepimiz için uzun ve yorucu bir yolculuktu. Bu yolculukta halkımızın her ferdi, kuralların önemini gördü. Kendilerini ve yakınlarını korumak için nasıl tedbir alacakları konusunda bilgilendi. Riskin büyüklüğünü gördü. Artık gerçeklerle yüzleşerek, hiçbir uyarı ya da yasağa gerek olmadan, bu yeni hayata uyum sağlamak zorunda olduğumuzu kabullenme vaktimiz geldi.

Virüsü kuralara uyarak siz kontrol altına aldınız. Rehavete kapılarak, kontrol altına aldığınız virüsü, tekrar güçlendiren yine siz olmayın. Sakın 3 kuralı unutmayın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayca gul
Ayca gul - 5 ay Önce

Maalesef kimse kurallara uymuyo ise giderken korkarak gidiyorum maske takan yok ozellikle atakum samsun minubusleri hatlar kontrol edilmeli maskesiz alyolar minubuslere hatlara uyarmiyolar soforun maskesi cene altinda su maskeyi takmayanlara para cezasi versinler artik yeter ya

kader elmas
kader elmas - 5 ay Önce

Bu dönem istanbulda yaşayan hemserilerimiz seyehat yasağı kalkmasi sonucu çarşambaya gelmesi riski artırdı bu nedenle en yakınız dahi olsa 15 gün mesafeli olmakta fayda var lütfen dikkatli olalım

Hasan Atasoy
Hasan Atasoy - 5 ay Önce

Yav neden Bilgiler yarın yamalak veriliyor, hangi ilçe bu.

SEMRA TÜFENK
SEMRA TÜFENK - 5 ay Önce

Duyarsız insanların cezasını sağlık çalışanları, 65 yaş üstü evde duran insanlarımız ve yaş grubuna bakılmaksızın diğer insanlarımız.
sokaklarda sıkı takip olmalıdır, yasak bitti CORONA bitti kabul oluyor insanların keyfine bırakılmamalıdır

Tulay turk
Tulay turk - 5 ay Önce

Yurtdışından gelennucaklarda hiçbir önlem yok herkes elini kolunu sallayarak gidiyor evine ne oldu karantina gelenler kaç kişiyle muhatap oluyor hasber kader yasiyoruz

Nurcan Çetinkaya
Nurcan Çetinkaya - 5 ay Önce

Sayın Müdürümüz Oruç Bey,
Uyarı için teşekkürler Maske takıp sosyal mesafeye uyulmuyor Samsun’da
65 yaş üstü sokaklarda pek yok.
20-65 yaş arasının virüsü taşımada rolü çok fazla.
Kurallara uyması gereken yaş aralığı her an her yerde dolaşan 20-65 yaş aralığıdır.

İsmet
İsmet - 5 ay Önce

Sayın müdürüm bahsettiğiniz o ilçede ve o iş yerinde ne gibi ônlem alıyorsunuz o iş yerinde vakalar gün geçtikçe artıyor ve orada çalışanlar korkarak ve mecbur işe gittiğini biliyormusunuz bence yeterince ônlem almadığınızdan vakalar artış gôstermekte sizi daha yapıcı ônlem almaya davet ediyorum herkesin ailesi çocuğu var o iş yeri neden karantina altına alınmıyor o iş yeri hala neden faliyet gôsteriyor anlamış değilim sizi ğôreve davet ediyorum sayın müdürüm.

serhan
serhan - 5 ay Önce

Neden hala maske mecburi degil heryerde daha ne beklıyor belediye.

SIRADAKİ HABER

DMCA.com Protection Status