Samsun’da koronavirüs vakası var mı? Vali Kaymak’tan son dakika açıklaması

Dünya’da hızla yayılan koronavirüs vakası Türkiye’ye de sıçradı. Türkiye’de sadece bir koronavirüs vakası olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüs olan hastanın hangi şehirde olduğunu belirtmedi. Koronavirüslü hastanın hangi şehirde olduğu belirtilmediği için hızla yayılan dedikodular, koronavirüslü hastanın Samsun’da olduğu öne sürüldü. Samsun Valisi Osman Kaymak, konu hakkında açıklama yaptı.

Samsun’da koronavirüs vakası var mı? Vali Kaymak’tan son dakika açıklaması

Samsun Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü'nde bütün kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcilerinin katılımıyla yeni koronavirüs (COVID-19) hastalığına karşı alınan ve alınacak sağlık tedbirleri ile ilgili toplantı düzenlendi.

SAMSUN'DA KORONAVİRÜS VAKASI YOK
Toplantıda öncesi konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandıran Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun’da koronavirüsü vakasının olmadığını açıkladı ve “Bütün dünyayı etkileyen koronavirüsüyle ilgili olarak biliyorsunuz pek çok tedbir alınıyor. Maalesef geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığımız işi başından beri çok ciddi bir şekilde yürütüyor. Sağlık Bakanlığımızın ve Cumhurbaşkanlığımızın talimatları doğrultusunda ilimizdeki tedbirleri koordine etmeye çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızdan gelen bir genelge ile bütün okulların dezenfekte edilmesi yönünde belediyeler ve kaymakamlıklara talimatı gönderdik. Şuan okullarımızda bunun hazırlıkları başladı ve yapılacak. Süreç içerisinde toplu ortamlarda bulunmamak, temizliğe dikkat etmek, paniğe kapılmadan bakanlığımızın uyarıları doğrultusunda hareket etmek çok önemli. Bu gün yapacağımız toplantıda bütün kurumların katılımıyla birlikte koronavirüsle ilgili olarak ilimizdeki tedbirleri gözden geçireceğiz. Bu konuda İl Sağlık Müdürlüğümüz bizlere bir sunum hazırladı” dedi.

DEDİKODULARA İNANMAYIN
Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yetkili hastane tayin edildiğini de ifade eden Vali Osman Kaymak, “İlimizde aslında biz bir ay önce tedbirleri başlattık ve bu konu hakkında basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdik. Bu virüs Çin’de ilk görüldüğü günden itibaren biz tedbirlerimizi almaya başladık. Havalimanında ‘termal kamera’ uygulamasını yapıyoruz. Yurt dışından gelen insanların ateşini ölçüyoruz, ateşi olan varsa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne alarak kontrol altına alıyoruz. Bu kişilerden alınan numuneler daha sonra bakanlığa gönderilerek teşhis ediliyor. Sosyal medyada çıkan dedikodulara inanmayın. Şu ana kadar ilimizde koranavirüsü teşhisi yok. Şüpheli şahıslar oldu ancak hepsinin testi negatif çıktı. Tedbirlerimiz sıkı bir şekilde devam ediyor. Bütün uzmanların söylediği tedbirlere dikkat ederek, kalabalık ortamda bulunmamalı ve hijyene dikkat etmeliyiz" diye konuştu.

ETKİNLİKLERİN ERTELENMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM
Bu arada olabildiği kadar programları ve sosyal etkinliklerin ertelenmesini de tavsiye eden Vali Kaymak, "Ülkemiz süreci düzgün bir şekilde götürüyor. Şu ana kadar ülkemizde çok ciddi bir vaka görülmedi. Sürecin çok iyi yönetilmesinden dolayı bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Olayı yakinen takip ediyorlar. Bizler de ilimizde bütün kurumlarımızla birlikte olayı yakinen takip ediyoruz” dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ise basına yaptıpı açıklamada, “Sayın Bakanımızın açıklamış olduğu Samsun’a tanı merkezi bizim Halk Sağlığı laboratuvarı içerisinde planlandı. Alt yapısı tamamlandı ve önümüzdeki günler içerisinde yetkililer bakmaya gelecekler. Koronavirüsün ilk çıktığı günden itibaren tüm çalışmalarımızı yaptık. Eğitim Araştırma Hastanemiz bu anlamda referans hastane olarak kabul edildi. Artık geldiğimiz şu gün itibariyle diğer tüm yoğun bakımı olan kamu hastanelerimiz de referans konumunda sayılır. Olası bir vakada hastanemizde izolasyon odalarımızı ve bölümlerimizi oluşturduk. Samsun’da koronavirüs vakası olduğu yönünde sosyal medyada çıkan haberler ve fotoğraflar gerçek değil. Şu ana kadar hiçbir vatandaşta koronavirüsü teşhis edilmedi. Zaten Türkiye’de 1 vaka var. Tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Bu hastalıktan korkmaktan ziyade tedbir almak gerekiyor. Panik yapmadan, tedbirleri alarak bunun devamlılığını sağlayacağız. İlk defa bir virüsle karşılaşmıyoruz. Birçok virüs vakası atlattık. Türkiye olarak bu konularda tecrübeliyiz. İnşallah bundan sonraki süreçte de Samsun’da bir vaka olmaz. Olası bir duruma karşı da hazırlıklıyız. Sosyal medyada Samsun’da olduğuna yönelik çıkan fotoğraflar ve haberlerin hiçbirisi Samsun’a ait değil. Şu anda karantina altına aldığımız vaka yok. Son 1 ay içerisinde birkaç vakamız oldu. Bunların testi de negatif çıktı. Eğer olası bir durum olursa bakanlığımız da bunu açıklayacaktı” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.