Samsun, Türkiye'nin en pahalı suyunu kullanıyor

Samsun'da içme suyunun metre küp fiyatının 4 lira 20 kuruş olduğunu belirten CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Türkiye'nin en pahalı içme suyunu da Samsun'un kullandığını söyledi.

Samsun, Türkiye'nin en pahalı suyunu kullanıyor

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Samsun Büyükşehir Belediyesinin vatandaşın bu zor günlerini hiçe sayarak, suya yaptığı zam hakkında basın açıklaması yaptı. 

Aylardır dilimizde tüy bitti büyükşehir belediyesine her platformda vatandaşın haklı isyanını haykırıyoruz diyen Türkel; "Büyükşehir belediyesi kamunun yani halkın malıdır ticaret hane değildir, özellikle yaşadığımız ve bedellerini çok ağır bir şekilde ekonomik olarak ödediğimiz pandemi sürecinde bile muflis tüccar zihniyetiniz devam ediyor. Vazgeçin şu otomatik zam uygulamasından diyoruz lakin Büyük şehir belediyesi kar ve para hırsı ile vatandaşın ve bizlerin isyanlarına kulak tıkamaya 3 maymunu oynamaya devam ediyor" dedi.

Haziran 2020’de atık su bedeli hariç 1 metreküp suyun fiyatı yine 4.20 TL’ye yükseldiğini ifade eden Türkel, "Şu anda Samsun Türki̇ye’ni̇n en pahalı suyunu kullanıyor. Ülke genelindeki 30 büyükşehir belediyesinin uyguladığı su tarifeleri incelendiğinde, atık su bedeli hariç olmak üzere bir metreküp suyu en pahalıya satan yerel yönetim Samsun Büyükşehir Belediyesi’dir. Samsun Büyükşehir Belediyesi vatandaşa sattığı su fiyatının yüksekliğinde Türkiye rekortmenidir. Su zammı kulvarında Samsun Büyükşehir’e yaklaşabilen tek bir belediye yoktur.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, otomatik zam uygulaması ile Samsunlunun cebine çapı her ay genişleyen bir hortum bağlamıştır. 

SASKİ’nin İstanbul’dan ithal edilen genel müdürünün gözünü doyurabilmek için vatandaşın cüzdanının daha ne kadar boşalması gerektiğini merak ediyor,Vatandaş pandemi krizinde ekmeğinin derdindeyken Saski eliyle suya muhtaç hale getirilmesine anlam veremiyoruz.

Vatandaşlar her ay karşılaştıkları fahiş su faturaları nedeniyle isyan ediyor. Bize ulaşan tepkilerin yanı sıra sosyal medyada yükselen haklı sesleri de takip ediyoruz..

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı, SASKİ’nin genel müdürü ve Büyükşehir Meclisi’nin tüm Cumhur İttifakı üyesi unsurlarına buradan çağrıda bulunuyoruz. 

Elinizi, vatandaşın cebinden çekin.

Önümüzdeki ilk Meclis toplantısında su birim fiyatlarında anlamlı bir indirim yapın ve otomatik zam sistemini iptal edin. 

CHP’li Meclis üyelerimiz vatandaşın yararına olacak bu karara destek vereceklerdir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 17:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayal Gunes
Hayal Gunes - 6 ay Önce

Sayın Büyük Şehir başkanı su fiyatlarında indirim istiyoruz. Faturalar çok yüksek geliyor. Neden Samsun en pahalı suyu kullanmak zorunda. Buradan yetkililere yazıyorum, pahalı suya acil çözüm bulunmasını istiyoruz. Yüksek faturalara dayanılacak gibi değil. Acil çözüm bulunmasını istiyoruz.

SIRADAKİ HABER

DMCA.com Protection Status