Samsun'da koronavirüs için alınan önlem ve yasaklar belli oldu

Türkiye'de bugün itibariyle koronavirüs toplam vaka sayısı 7402'ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 108'ye yükselmesi ile birlikte önlemler ve yasaklar alınmaya başladı. Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun ilinde koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlem ve yasakları açıkladı.

Samsun'da koronavirüs için alınan önlem ve yasaklar belli oldu

Samsun'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında çalışmalar sürüyor.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Osman Kaymak başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda koronavirüse karşı alınacak önlemler görüşülerek karara bağlandı.

PİKNİK YAPMAK YASAKLANDI
Salgının engellenmesi amacıyla vatandaşların sahil bantları, mesire yerleri ve piknik alanlarında piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş ve benzeri faaliyetler nedeniyle yakın mesafede bir arada bulunmaları sağlık açısından risk oluşturabileceğinden, bu faaliyetlerin yasaklanmasına karar verildi.

EVDEN ÇIKMAYIN ANONSU YAPILACAK
Samsun İl merkezi ve ilçelerde belediye merkezi sistemleri, camiler ve kolluk birimlerinin kullandığı araçlardan vatandaşların gerekli olmadığı sürece dışarı çıkmaması için anons yapılacak, kolluk görevlileri tarafından da cadde ve sokaklarda zorunlu olmadıkça sosyal hareketlilik içinde bulunanlar evlerinde kalmaları konusunda uyarılacak.

OTOBÜS SEFERLERİ DURDURULDU
İller arası otobüs seferleri durdurulacak, vatandaşların bulundukları şehirde kalmaları sağlanacak.

ZORUNLU YOLCULUK İÇİN VALİLİKTEN İZİN ALINACAK
Sadece tedavi ihtiyacı nedeniyle doktor kararı ile sevk edilen, birinci derece yakını vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son 15 gün içinde geldikleri yerde kalacak yeri bulunmayanların şehirler arası yolculuk yapmasına Valilik tarafından izin verilecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ VERİLECEK
İller arası seyahat etmesi zorunlu olanlar, oluşturulan Seyahat İzin Kuruluna başvurarak, alacakları şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi ile seyahat edecek.

İŞYERLERİ AZ PERSONEL AZ MESAİ YAPACAK
Kamu kurumlarında olduğu gibi mal ve hizmet sektöründe faaliyette bulunan özel iş yerleri, minimum personel ile esnek çalışma sistemine geçecek.

İŞYERLERİ TAKİP EDİLECEK
Bu iş yerleri SGK, İŞKUR, vergi dairesi ve ticaret il müdürlüğü tarafından titizlikle takip edilecek. 

ÖZEL ARAÇ İLE SEYAHAT EDENLER 14 GÜN KURALINA UYACAK
Vatandaşlar, kendi özel araçları ile yerleşim yerlerinden köye gelmeleri halinde 14 gün izolasyon kuralına uyacak. Bu konunun takibi de muhtarlarca yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 01:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Fatma aycicek
Fatma aycicek - 3 yıl Önce

Matti durumu olmayan kiracilar ekmek almaya durumu olmiyanlar icin bir yardim kuruluşu varmi varmi varsa yardimci olurmusunuz

Osman süer
Osman süer - 3 yıl Önce

Sayın valim toplu taşıma araçları sonlandirrrrrrr lütfen