Samsun'da Haksız Fiyat Artışı ve Fiyat Etiketi Denetimleri Yapılıyor

Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 2021 yılı içerisinde; 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında 1.917 işletmede 13.609 adet ürünle ilgili olarak Haksız Fiyat Denetimi yapılmış olup, bu kapsamda 80 işletmeye ait tespit tutanakları değerlendirilmek ve gereği yapılmak üzere Ticaret Bakanlığımız Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna intikal ettirilmiş ve bu kapsamda işletmelere idari yaptırım uygulandı.

Samsun'da Haksız Fiyat Artışı ve Fiyat Etiketi Denetimleri Yapılıyor

13.02.2022 tarihli ve 31749 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 12/02/2022 tarihli ve 5189 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28.maddesi gereğince “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile 14 Şubat 2022 Pazartesi gününden itibaren temel gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmişti.

Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından söz konusu KDV indirimini fiyatlara yansıtmayan ve haksız fiyat artışı yapanlara yönelik olarak marketler, pazar yerleri, sebze ve meyve halleri ve gıda toptancılarında denetim başlatılmış olup, 11-12-13 Şubat 2022 tarihlerinde geçerli olan fiyatlar esas alınarak KDV indirimi uygulamasının yürürlüğe girdiği 14 Şubat 2022 tarihi ve sonrası için geçerli fiyatların karşılaştırılması suretiyle haksız fiyat artışı ve fiyat etiketi denetimlerine aralıksız devam ediliyor.

Konu ile ilgili yaptığı açıklamada, devletimizin enflasyonla mücadele kapsamında yaklaşık 10.000 civarında temel gıda ürününde KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e indirdiğini belirten Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerimizin KDV oranındaki % 7’lik düşüşü fiyatlara yansıtmaları konusunda hassasiyet göstermeleri gerektiği çağrısında bulunarak, aksi takdirde üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin idari para cezaları ile karşı karşıya kalacakları uyarısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER