Samsun'da fahiş fiyatlara sıkı denetim

Samsun Valiliği koordinasyonunda Ticaret İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri zabıta ekipleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü başta olmak üzere bütün kamu kuruluşları, ilgili kanunlar uyarınca Samsun'da haksız fiyat artışı, satıştan kaçınma ve stokçuluğa yönelik gerek resen gerekse vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler üzerine denetimlerini sürdürdü.

Samsun'da fahiş fiyatlara sıkı denetim

Fahiş fiyat artışı ve stokçulukla ilgili olarak; 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanununda yeni düzenlemeye gidilmiş olup, kanunun ek-1’inci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında;  üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulması halinde yüz bin Türk lirasından iki milyon Türk lirasına kadar idari para cezası uygulandı.


Konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, son günlerde Türkiye’de ayçiçek yağı stoklarında sıkıntı olduğu yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve ilimizde de ayçiçek yağı ile ilgili herhangi bir sorun bulunmadığını ifade ederek, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığımızın da belirttiği üzere ülkemizde yeteri kadar yağ stoku bulunduğunu ve devlet olarak bu konuda fırsatçılığa izin vermeyeceklerini belirten Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, haksız fiyat artışı, satıştan kaçınma ve stokçuluk suretiyle piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetlerde bulunan üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere idari para cezası verilmek üzere tespit tutanakları tanzim edilerek Ticaret Bakanlığına sunulduğunu söyledi.
Bu konudaki denetimlerin etkin bir şekilde sürdürüleceğini dile getiren Sayın Valimiz, vatandaşlarımızın da kanuna aykırılık olduğunu düşündükleri durumlarda Ticaret Bakanlığımıza ait Alo 175 Şikayet Hattı ve Haksız Fiyat Artışı Bildirimi Mobil Uygulaması üzerinden de gerekli şikayet başvurusunda bulunabileceğini belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur
Uğur - 3 ay Önce

Keşke bizde vatandaş olarak iktidara denetci göndere bilsek hergün artan akaryakıt zamlarının marketlerde sürekli oluşan kuyrukların tek sorumlusu iktidar yanlış ve ucu bucağı görünmeyen ekonomi politikası (yanlış yolda olduğunu gözünü hırs bürüyen birine ne Kadar söylersen söyle kalbi karardıysa nafile)

SIRADAKİ HABER