Samsun'da ekmeğe zam: Yeni tarife yarından itibaren geçerli

Samsun’da 200 gramı 2,5 liradan satılan ekmeğin fiyatında değişikliğe gidildi. Kentte 200 gram ekmek yarından itibaren 3 liradan satılacak.

Samsun'da ekmeğe zam: Yeni tarife yarından itibaren geçerli

Döviz kurlarında yaşanan ani artışların, olumsuz etkileri ana gıda maddelerini vurmaya devam ediyor. Samsun’da da pek çok sektörü etkileyen kur artışı, ekmek son 4 ay içerisinde üç yeni zamla vurdu. Ekmekle ilgili yeni bir zam kararı alındı. Alınan bilgiye göre Samsun’da yarından itibaren 200 gram ekmek 3 lira oldu.

GÜLER: ZORUNLU BİR ZAMDIR

Enerji, doğal gaz ve akaryakıtta yaşanan zam yağmurunun fırıncı esnafını ciddi anlamda etkilediğini kaydeden Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, “Son dönemde un fiyatlarına gelen büyük zamlar ve diğer alanlarda yaşanan fiyat artışları, fırıncılarımızı ciddi anlamda etkilemiştir. Geçtiğimiz Kasım ayında aldığımız zam kararı, yerinde bir karardı ancak artışı devam eden fiyatlar, bu zammı kaçınılmaz hale getirdi. Fırıncı, artık ürettiği üründen kar değil, zarar ediyor. İstemeyerek zam yapmak, durumunda kalıyoruz. Bu esnafımız açısından zor bir adım. Ancak zam yapmamak elimizde değil. Samsun halkı, fırıncının zararda olduğunu bilmeli. Söz konusu zam, keyfi değildir, zorundu bir zamdır” diye konuştu.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), döviz kurunda yaşanan artışlar ve Rusya’nın Ukrayna saldırısıyla, uluslararası piyasalarda yükselişe geçen buğday fiyatları sonrası sanayicilere sattığı buğdaya son olarak yüzde 22 oranında zam yaptığını duyurmuştu.

Kaynak: Diyekonuştu.com

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2022, 19:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
ŞÜKRÜ İZGI
ŞÜKRÜ İZGI - 4 hafta Önce

Un fiyatları elektirik yakacak vs evet yükledi esnaf etkileniyordur.Peki biz tüketicilerin ekonomik sıkıntılarını kim çözecek.Emeklilere kaç kere kaç tl maaş artırımında bulünldu ki.Çozümü tüketicilerin sırtına ýuklemele degil bakanlığin devletin alacagı önlemle giderilmeli.Vur abalının sırtına çözüm degildir.

SIRADAKİ HABER