Samsun'da ayrı yerlerde çıkan 13 orman yangınına valilik açıklama yaptı

Samsun'da 9 ayrı ilçede 13 orman yangını çıkmasının üzerine Samsun Valiliği açıklama yaptı.

Samsun'da ayrı yerlerde çıkan 13 orman yangınına valilik açıklama yaptı

Samsun'un 9 ayrı ilçesinde 13 farklı noktada çıkan orman yangınları için Samsun Valiliği açıklama yayınladı. Valilikten yapılan açıklamada, tarla temizliği yapan çiftçilerin veya çoban ateşinin sebep olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunun altı çizildi.

Samsun Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Samsun İlimizde 17.12.2019 – 24.12.2019 tarihleri arasında orman alanlarında, Havza İlçesinde 1, Bafra İlçesinde 4, Tekkeköy İlçesinde 1, İlkadım İlçesinde 1, Vezirköprü İlçesinde 1, Ladik İlçesinde 1, Çarşamba İlçesinde 1, Ayvacık İlçesinde 2 ve Kavak İlçesinde 1 olmak üzere toplam 13 adet örtü yangını meydana gelmiştir. 
Çıkan örtü yangınlarının 11 tanesi tehlikesiz, 2 tanesi ise az tehlikeli sınıfında yer almakta olup 23.12.2019 tarihinde Vezirköprü ve Ladik İlçesinde çıkan az tehlikeli yangınlar bugün itibariyle kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Çıkan 13 örtü yangınında toplam 4,5 ha örtü zarar görmüştür. 
Çıkan yangınların sebebi, ilgili birimlerce araştırılmakta olup yangınlara tarla temizliği veya çoban ateşinin sebebiyet verdiği değerlendirilmektedir. Ayrıca kuvvetli lodos, yangınlara müdahaleyi zorlaştırmaktadır.
Yangınlara Samsun, Bafra ve Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüklerimiz ile ilimizdeki ilgili birimlerimiz tarafından ivedilikle müdahale edilmiştir. Milli servetimizin yok olmaması ve benzeri olumsuz durumların yaşanmaması için vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması ve yakmış oldukları ateşin sönünceye kadar başından ayrılmamaları önem arz etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 23:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER