Samsun'da 5 Milyon Liralık Elektrik Açma Kapama Ücreti

Samsun’da, 2018 yılı içerisinde elektrik faturası ödenmemesi nedeniyle kesme-bağlama işlemi sayısının 160 bin olduğu kaydedildi. 33,8 TL olan hizmet bedeline göre; kentte tüketicilerden 5 milyon 408 bin TL alındığı ortaya çıktı.

Samsun'da 5 Milyon Liralık Elektrik Açma Kapama Ücreti

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ, Samsun’da mesken, ticarethane ve tarımsal sulama elektrik aboneleri yaklaşık 800 bini; sadece 2018 yılı içerisinde yapılan kesme-bağlama işlemi sayısının ise 160 bini bulduğunu belirterek, hane halkının, esnafın ve çiftçinin yaşamsal ve geçimsel zorunlulukla tükettiği elektrik faturasını bile ödeyemediğini açıkladı. 

RAKAMLAR ORTADA 

Özdağ, “Bakanlığın verdiği bilgilerden; elektrik faturası ödenmemesi dolayısıyla Türkiye genelinde 2017-2018 yıllarında toplam 14 milyon 314 bin 375 kesme-bağlama (açma-kapama) işlemi yapıldığını öğreniyoruz. Samsun’da ise mesken, ticarethane ve tarımsal sulama elektrik aboneleri yaklaşık 800 bin; sadece 2018 yılı içerisinde yapılan kesme-bağlama işlemi sayısı 160 bini bulmuştur. Bu tablo bize Samsun özelinde de hane halkının, esnafın ve çiftçinin yaşamsal ve geçimsel zorunlulukla tükettiği elektrik faturasını bile ödeyemediğini ortaya koymaktadır. Kesme bağlama bedelleri 2019 Ocak Ayında sanki dövize endeksli gibi yüzde 26 artırılarak alçak gerilim abone grupları için 33,8 TL, orta gerilim abone grupları için ise 171,6 TL olarak belirlendiğini hatırlatalım "diye konuştu. 

N.Alper CABBAR / Hedef Halk

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 23:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Sema ünveren
Sema ünveren - 4 yıl Önce

Allah belalarını versin soydular milleti.insanlar evine ekmek getiremiyor yazıklar olsun böyle düzene