Korona neden en çok Samsun'da görülüyor? İşte sebebi

Türkiye’de koronavirüs salgınının en çok Samsun’da görülmesinin ve hızla yayılmasının arkasında ki etkenin Samsunluların karantina sürecine girmemek için pozitif olduğunu sakladığından kaynaklandığı belirtildi.

Korona neden en çok Samsun'da görülüyor? İşte sebebi

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun’da vakaların hızla artmasının arkasındaki nedenin, vatandaşların pozitif olduğunu sakladığından kaynaklandığını açıkladı.

Oruç, son dönemde pozitif kişilerle temas etmiş vatandaşların tespitinde ciddi sorunlar yaşadığını belirterek, karantina sürecine girmemek için Samsunluların koronavirüse yakalandığını sakladığını söyledi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç açıklasını şu şekilde sürdürdü; “Maalesef pozitif vatandaşlarımız çeşitli nedenlerle, temaslı oldukları kişilerin karantina sürecine girmemesi için evlerindeki kişi sayısını doğru aktarmıyorlar. İş yerinde çalışanlar çalıştıkları kurumda temasta oldukları kişileri belirtmiyorlar; kimi zaman çalıştıkları kurumu bildirmiyorlar. Özürlü engelli hastalarına bakan kişiler temaslı hale gelmişse, hastalarına kim bakacak kaygısıyla bu kişileri filyasyon ekiplerimize aktarmıyorlar. 

Pozitif hastalarımızın temas ettikleri kişilerin bildirilmemesinin kimseye faydası yok. Bildirilmeyen her temaslı, ilimizde zaten güçlü olan mutasyonlu virüsün etki alanını genişletmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bir yakınımızın temaslı olarak karantinaya girmesini önlemeye çalışırken bir başka kişinin hayatını tehlikeye attığımızı unutmayalım. Bu yaklaşıma bir an önce dur demeliyiz.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur
Uğur - 1 ay Önce

Madem öle türkiyede 1.yiz cumartesi yasağını niye kaldırdınız siz milleti salakmı sanıyorsunuz hem yasak yok hem evden çıkmayın diyorsunuz

Asef Sarıibrahimoğlu
Asef Sarıibrahimoğlu - 1 ay Önce

Yapılan tespit doğru ancak önlem alanında eksiklik var.Bu gözlemeler varsa ki var, raylı sistem,otobüsler, dolmuşlar dolu dolu,marketler,avmler, özel hastaneler???hele özel hastaneler de hiçbir şey sorulmuyor,(Medikal Park )

SIRADAKİ HABER