İlyas Biçer: Hem Masada Hem Sahada Mücadele Etmeye Devam Edeceğiz

Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer ve yönetim kurulu üyeleri Kahve Nefes Kafe'de basın mensupları ile biraraya geldi.

İlyas Biçer: Hem Masada Hem Sahada Mücadele Etmeye Devam Edeceğiz

Başkan Biçer, "Sağlık çalışanlarımızın, halledilmesi gereken sorunları bulunmaktadır" dedi.

Kahve Nefes Kafe'de basın mensupları ile biraraya gelen Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer ve yönetim kurulu üyeleri sağlık çalışanlarının sesini duyuran gazetecilerin "21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü" kutladı.

Tanışma sohbetinden sonra basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer, "Bugün burada bizleri yalnız bırakmayıp, bize sağlık çalışanlarımızın sesini duyurma imkânı verdiğiniz için teşekkür ediyorum Hepinizin bildiği gibi 6. dönem toplu sözleşme görüşmeleri geçtiğimiz aylarda tamamladık. Bu görüşmeler sonucunda hem memurlarımız hem de sağlık çalışanlarımız adına tarihi kazanımlar elde ettik.

Özellikle sağlık çalışanlarımızın aldıkları ücretlere, memur maaşlarına yapılan artışın dışında, nöbet ücreti ve ek ödemelerde yapılan düzenlemelerle birlikte, maddi anlamda önemli katkılar yapmış olduk.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN YETERLİ DEĞİL

Ancak tabii ki bu kazanımlar pandemi döneminde özverili çalışmalarıyla tarih yazan sağlık çalışanlarımız için yeterli değil.  Önümüzde hala sağlık çalışanlarımızın, halledilmesi gereken büyük sorunları var. Bu sorunların başında sağlık çalışanlarının istihdam sorunu gelmektedir. Pandeminin yükü altına ezilen sağlık çalışanlarımız, birçok birimde yaşanan sağlık çalışanı eksikliği nedeniyle gücünün çok ötesinde bir çaba göstermek zorunda kalmaktadır. Bir yandan pandemi bir yandan bitmek bilmeyen iş yükü altında ezilen çalışanlarımız yorulmuş, bezmiş ve artık motivasyonlarını kaybetme noktasına gelmiş durumdadır.

Bu nedenle öncelikle çalışanlarımızın omuzlarındaki her gün artan bu yükün hafifletilmesi için kamuda sağlık çalışanı istihdamı acilen artırılmalıdır. On binlerce sağlık çalışanı atama beklemektedir. İvedilikle yeni sağlık çalışanı atamaları yapılmalı, hem sağlık çalışanlarımızın üzerinden yük alınmalı hem de yıllardır atama bekleyen sağlık mezunlarımız mesleklerini yapma şansına kavuşmalıdır.

3600 EK GÖSTERGE

İkinci olarak sağlık çalışanlarımızın yıllardır devam eden önemli sorunlarından biri olan döner sermaye sistemi ve 3600 ek gösterge konuları masaya yatırılmalı ve sağlık çalışanlarımız lehine sonuçlandırılmalıdır. Döner sermayeye bağlı ücret adaletsizliği artık giderilmeli, çalışanların emeklerinin, alın terlerinin karşılığı olan, hakkaniyetli bir ücret politikası belirlenmelidir.  Son olarak da sağlık çalışanlarımızın ağır iş yükünün yanında mücadele etmek zorunda kaldığı sağlıkta şiddet konusu ivedilikle çözülmelidir. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet artık gündelik bir rutin haline gelmiş, çalışanlarımızı adeta canından bezdirmiştir. Bu noktada ertelenen adımlar atılmalı ve sağlık çalışanlarının kendilerini güvende hissetmeleri sağlanmalıdır.

MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR

Bu 3 temel konu halledilmeden mücadelemiz son ermeyecektir.  Biz, bugüne kadar olduğu gibi sağlık çalışanlarımız için yine hep daha fazlasını kazanmak için hem masada hem sahada mücadele etmeye devam edeceğiz. Çalışanlarımızın yüksek beklentisini bilerek, onlar için ne kadar çok kazanım elde edebilirsek sonuna kadar uğraşacağız.  Bu duygu ve düşüncelerle tekrar siz kıymetli basın mensuplarımızın 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutluyor, bugün burada yanımızda olduğunuz içinde bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE