Cihazın sesinden rahatsız olup kısıyor, hasta ölümle pençeleşiyor

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Servisi'nde liyakatsız hemşirelerin, hastanın bağlandığı cihazın sesinden rahatsız olarak, cihazın sesini kıstığı ve cihazın alarm sesini duymayarak hastaya müdahalenin geç yapıldığı öne sürüldü.

Cihazın sesinden rahatsız olup kısıyor, hasta ölümle pençeleşiyor

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Servisi'nde iddaların ardı arkası kesilmiyor. Yaklaşık 1,5 yıl önce yaşanan skandallar dizisinde, Yoğun Bakım Servisi'nde hastaların ilgisizlik nedeniyle kötü şartlara maruz kaldığı öne sürüldü.

Cerrahi Yoğun Bakım Servisi'nde ki iddialar şu şekilde;

"HASTA ENTÜBASYON TÜPÜNÜ ÇIKARIYOR"
Travma sonucu 17 yaşındaki hasta, cerrahi yoğun bakım servisinde, entube  şekilde takip edilirken hemşirenin dikkatsizligi sonucu, sedasyon ilaçları damar yolundan dışarı akmasıyla hasta acı içinde uyanıyor ve entübasyon tüpünü çıkarıyor

"HEMŞİRELER, MALZEMELERİ TANIMIYOR"
Olayı fark eden personel hemşireye haber veriyor ve doktor çağrılıyor doktor entübasyon için malzeme istiyor ve hemşireler malzemelerin yerlerini ve malzemeleri ne olduğunu bilmediği için doktora malzemeyi veremiyor bu arada hasta kusuyor ve kusması akciğerlerene giderek hastanın solunumu duruyor.

DOKTOR, HEMŞİRELERE KIZIYOR
Doktor diğer hemşireden yardım istiyor, bir süre sonra hasta entübe ediliyor. Hasta uzun uğraşlar sonucu normale dönüyor. Nöbetçi doktor hastaya bakan hemşireye malzemenin yerini nasıl bilmezsin nasıl böyle bir hata yaparsın diye söyleniyor.

SORUŞTURMA AÇILMIYOR
Ertesi gün durumu Yoğun Bakımdan Sorumlu Klinik Şefi Doktor E.P'ye anlatıyor ve bu konu ile ilgili doktor E.P. hiçbir işlem yapmıyor. 

"RAHATSIZ OLDUĞU İÇİN CİHAZIN SESİNİ KISIYOR"
Hemşire hatasından dolayı birkaç gün sonra serviste yatan başka bir hasta makineden ayrılıyor ve solunum aresti gelişiyor. Görevli hemşire monitör sesinden rahatsız olduğunu söyleyerek seslerini kısıyor. Hasta, monitör alarm sesi kısık olduğu için fark edilmiyor. Diğer hemşireler telefonda oyun oynarken yüksek sesle müzik dinlerken odada hasta ölümle  burun buruna kalıyor.

"BU OLAYIN DA ÜZERİ KAPATILIYOR"
Başka bir hemşire olayı fark ederek hemen müdahaleye başlıyor ve doktoru çağırıyor. Hasta tekrar makineye bağlanıyor. Monitörün sesini kıstığı için diğer arkadaşlarıyla tartışıyor. Bu durumu Yoğun Bakımdan Sorumlu Klinik Şefi Doktor E.P'ye bildiriyorlar. Doktor E.P. yine hemşireler hakkında işlem yapmayarak olayın üstünü kapatılıyor.

"BUNU SAKIN ONLARA SÖYLEMEYİN!"
Görevli personeller durumların içler acısı olduğunu hemşire  E.A ve N.B söyluyorlar. Yoğun Bakımdan Sorumlu Klinik Şefi Doktor E.P. bu durumu öğreniyor ve hemşirelere ve personellere cerrahi yoğun bakım biriminden hemşire  E.A ve N.B'ye bir daha haber gitmeyecek diye baskı yapıyor.

 Eğer iddialar doğru ise; Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Servisi Sorumlu Klinik Şefi Doktor E.P.'nin, hastanede yaşandığı öne sürülen olayların üzerini kapatarak her hangi bir tutanak tutmadığı, suçu ve suçluyu koruyarak görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olmaz mı?

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2022, 22:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Çakır
Süleyman Çakır - 2 ay Önce

E.A ve N.B nin yalan dolanlarla cerrahi yoğun bakımı karalama kampanyası yazı dizisi.. Kasnak yuvarlandı elek oldu..

Hidayet
Hidayet @Süleyman Çakır - 2 ay Önce

E.A ve N.B hasta dovduyse Allah belalarını versin yok dovmedilerse iftira arıyorsan Allah senin belanı versin

Kerim
Kerim @Süleyman Çakır - 2 ay Önce

Süleyman Çakır hasta dovdugune şahit olup mudahele etmediyseniz siz de göz yummuş oluyorsunuz

Süleyman Çakır
Süleyman Çakır @Süleyman Çakır - 2 ay Önce

Evet ben şahit olduğum için konuşuyorum E.A ve N.B hasta döven personellere eziyet uygulayan hemşirelere mobbing yapan tabiri caizse yoğun bakımda terör estiren insanlar. Smasun eğitim arastirma Hastanesi'nde çalışanların çoğuna sorduğunuz vakit bu cevabı alırsınız zaten. Yoğun bakımdan bu yaptıklarına karşılık gönderilmeleri üzerine intikam amaçlı çoğunu kendi yaptıkları olayları iftira yoluyla karşı tarafı kötü gösterme üzerine yaptıkları bir propaganda çalışmasıdır bu.

Kerim
Kerim @Süleyman Çakır - 2 ay Önce

O servistemi calisiyon nerden biliyorsun olmadığını haber iddia diye geçiyor zaten. Anlatilanlari dogrulayacak resimler olduğu ve sağlık müdürlüğü nün bunun üzerine yeni bir sorusturma açtığı konuşuluyor.

Hakkı Uzun
Hakkı Uzun @Süleyman Çakır - 2 ay Önce

Bu iddiaların yalan olduğunu savunuyorsan demek ki sende bu olayların yaşandığının kanıtısın. Sahte isimler ile yorum yazacağına, cesaretini ortaya koy ve gerçek ismini yaz. Kahraman olmak istiyorsan korkmadan doğruları haykıracaksın. Ama niyetin hainlik ise, sahte isimlerin arkasına sığınarak yorum yaparsın.

sezai korkmaz
sezai korkmaz - 2 ay Önce

Çok kızdım.soruşturma açılması gerekirdi.

Yavuz Ömeroğlu
Yavuz Ömeroğlu - 2 ay Önce

Kişisel problemlerini yalan dolanla çözmeye çalışan 2 hemşirenin işi bu. Hem meslektaşlarini hemde ekip arkadaşlarını zan altında bırakarak kirli oyunlar oynayan 2 zavallı. Hastanede Olaylar carpitilabilir. Fotoğraf veya videolar ile ispat saçma olur. Bakım öncesi dağınık bir hasta fotoğrafı çekerseniz. Bakmıyorlar diye gazeteye verebilirsiniz. Bu tür saçma şeyler bu iki hemşirenin başının daha büyük bir belaya girmesine sebep olacak. Not: eğitim araştırma da çalışmıyorum. Yoğun bakım hemşiresiyim.

Serdar
Serdar @Yavuz Ömeroğlu - 2 ay Önce

Fotoğraf ve video olmaz tabi film cekselermis

Aydın durukan
Aydın durukan - 2 ay Önce

Annemde yoğun bakımda İken burdan çıkayım size bu hemşirelerin ne yaptığını anlatacak dedi ama cıkamadı

Hasta
Hasta - 2 ay Önce

İyi akşamlar bu haberlerle cimer e yazacam umarım yazdıklarınız doğru değildir. Ben sağlık sisteminin anlattığınız kadar kötü olduğunu düşünmüyorum. Size bu bilgileri veren kişiler muhtemelen o yoğun bakımda çalışan yada çalışmış kişilerden birileridir. Madem bu olaylar yaşandı neden bu kadar beklediler. O zaman sustular vicdanları yokmuydu bu insanların. Şimdi ne değişti çıkarmı devreye girdi. Hadi diyelim yaşandı burada hiç mi düzgün insan yok hepsimi kötü vurdum duymaz işlerinde haberi yok. Akıl almaz Bi durum söz konusu. İdda sahiplerine selam olsun. Bir Sedat reisi bekledim bide sizi az değilsiniz.

Cihan
Cihan @Hasta - 2 ay Önce

Nasıl takip ettin yazı dizisini birbucuk yıl önce gerekli heryere anlatmışlar olanları.nasil okuyorsan artık.

SAĞLIK MÜDÜRÜ
SAĞLIK MÜDÜRÜ - 2 ay Önce

Bu şehrin Sağlık Müdürü kartondan mı??
Bu şehrin iktidar partisi il başkanı naylon mu?
Bu şehrin Sağlık Müdürünü Samsunda Kalsın diye kendini yırtan ve memleketin aslanlarını çakallara yem eden malum Vekiller Samsun'a ve AKP ye ihanet içindelermi?
Bu şehrin valisi Samsun sağlık sisteminin bu şekilde haber olmasına nasıl izin veriyor.
Bu ülkenin Sağlık Bakanı bu Sağlık Müdürünü daha ne için burada tutuyor.
Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Bu sağlık bakanına bunları hiç mi sormuyor.
Kimse Kral Çıplak diyemiyor mu????
Samsun da korku imparatorluğu kuran vekillere, siyasilere ve bürokratlara devlet neden müsade ediyor...

kamil bikeç
kamil bikeç - 2 ay Önce

Haberler gündeme gelince birilerinin etekleri tutuştu. Burada yorum yaparak kendinizi aklamaya çalışıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Sahte isimler ile yorum yapmak sizi kurtarmayacak. Bu işte kimler görev ihmalinde bulunduysa hepsi yargı önünde hesap verecek.
boşuna klavyeden atıp tutmayın!

kamil bikeç
kamil bikeç @kamil bikeç - 2 ay Önce

Kimin suçu varsa yargı önünde hesap verecek yorumumu, hangi gerizekali hangi zihniyetle beğenmemiş olabilir acaba? Yargı önünde hesap verilecek cümlesinden rahatsız olanlar bu işin suçlularıdır bu kadar net. Hasta hayatını tehlikeye atacaksınız, sonra kendinizi savunacaksınız. Yok öyle bir dava. Yargılanacaksınız.

Hasta
Hasta - 2 ay Önce

Yaptıkları çok ayıp bu iki kişinin insanları yanlış yönlendiriyorlar ve diğer sağlık çalışanlarını da zan altında bırakıyorlar.isini gerçekten vicdanıyla ve hakkıyla yapanları şimdi ne oldu da böyle haber yapıyorlar hangi çıkarlarına taş kondu acaba.atilmasi lazım bunların meslekten.zamaninda niye tebki vermediniz bu o zaman hiç kimse bişey yapmasaydi sağlık müdürlüğü ne gideydin.cimere yazaydin.ayip yaptığınız yazıklar olsun size

Emrullah
Emrullah @Hasta - 2 ay Önce

Dilekçe vermişler soruşturma dosyasında da var merak etmeyin

Cihat
Cihat @Hasta - 2 ay Önce

Okumuyosunuz heralde şikayet dilekcesini bir sene önce vermisler


SIRADAKİ HABER