Atakum Yalı Kafe'nin yerine ne yapılacağı belli oldu

Samsun Atakum Belediyesi tarafından bir dönem işletilen Yalı kafe'nin yıkldıktan sonra yerine ne yapılacağı merak konusu olmuştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi, yıkılan alana Kitap Kafe yapılacağını belirterek projenin detaylarını paylaştı.

Atakum Yalı Kafe'nin yerine ne yapılacağı belli oldu

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Atakum’a yapılacak olan Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi'nin ihalesi yapıldı. Yaklaşık bir ay içerisinde inşaat çalışmalarına başlanacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Gençlerimizin yaşamına dokunacak projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi de ders çalışacak öğrencilerden araştırma yapmak ve kitap okumak isteyen herkese sıcak bir ortam sunacak" dedi.

Eğitimin tüm kademesinde öğrencilere destek olacak yatırımları hız kesmeden sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atakum ilçesinde 5 bin 727 metrekare alana Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi kazandırmak için çalışmalara hız verdi. Projede 3 katlı bir kütüphane, 3 katlı bir sergi salonu, 2 katlı bir kafe restorant ve mescit yer alacak. Sözleşme bedeli 46 milyon 45 bin 450 lira olan projenin inşaatının yaklaşık bir ay içerisinde başlaması planlanıyor. 5 bin 727 metrekare çevre düzenlemesinden oluşacak olan Millet Kıraathanesi ve Kitap Kafe öncelikli olarak gençlerin hizmetine sunulacak. Bitirildiğinde alan bölge için de kültürel bir etkileşim noktası olacak.

“Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi projesi mimarisiyle, teknolojisiyle, fonksiyonelliği ile şehrin marka değeri olacak bir proje” diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Atakum’dan Türkiye’ye Samsun’un çok önemli bir marka değeri olacak. Tam bir ahşap ağırlıklı. Ne var burada; kitap kafe, sergi alanları, sanat faaliyetlerinin icra edileceği mekan, restoran kısmı var. Toprak ve yeşille uyumlu bir proje olacak. 7’den 70’e yerli yabancı herkes oradan geçecek. Nefes alacak” dedi.

Proje ile gençlerin yaşamına dokunacaklarını ifade eden Başkan Demir, "Gençlerimizin yaşamına dokunacak projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Onlardan biri de Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi. Yüzlerce kitabın yer alacağı kafede kitapseverlere samimi ve sıcak bir ortam sunacağız. Gençlerin elinden tutulursa yarınların iş insanları, bilim insanları olacaklar. Gençlerimize yeter ki inanalım, ellerinden tutalım. Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi aynı zamanda gençlerimizin üniversiteli büyükleriyle sohbet edecekleri, tecrübe paylaşımı yapabilecekleri de bir mekan olacak. Kısaca burası gençlerimizin, kitap okumak isteyenlerin, araştırma yapmak, ders çalışmak isteyenlerin buluşma noktası olacak. Özellikle gençlerimiz başta olmak üzere teknolojinin bu kadar ilerlediği bir ortam içerisinde insanları kitaplarla buluşturmak, kitaplarla haşır neşir etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur
Uğur - 3 ay Önce

İşsizlik ve ekonomi ile ilgili 20 yıldır bu milleti kandırdılar burayı yapması için çiğdem hanımın eşine mi verdiniz yapıldıktan sonra mülkü ile birlikte yap işlet olarak kime gizlice vereceksiniz seçimi bekliyoruz Allahın izniyle siz gittikten sonra düzelecek herşey seçimi kaybedince nasıl bir enkaz bıraktığınızda bu millet anlayacak 2024 2023 ten daha güzel olacak hahaha bugün seçim yapılsa sandığa gömülür iktidar

Vatan DAŞ
Vatan DAŞ - 2 ay Önce

Türkiş binasının yerine 8 katlı kütüphane görünümlü avm, buraya da Kitap cafe.Eeee kılıfını hazırlamışsın ki durmak yok minareleri dikmeye devam :) :) :)

TEKIN USTUNDAG
TEKIN USTUNDAG - 2 ay Önce

BURASI BIZIM YAZLIK EVIMIZDI ORDAKI CAMLARI HEP BEN BIZLER DIKTIK HER YAZ SEBZEMIYI YAPARDIK YAZIK EVDE KALMAYA BILE KORKARDIK TEK KATLI EV VARDI SONRA BURASINI ILLER BANKASI ISTIMLAK ETTI BIRCOGUBUBILMEZ NE YAPALIM KADER HEPBIZI VURDU KALECI TEKIN

beyhan çabuk
beyhan çabuk - 1 ay Önce

orası eski haliyle çok güzeldi neden yıktınız insanlar azıcık nefes alıp çayını yudumluyordu. 1.yıldır iskeleyi halka kapattınız açmiyorsunuz.yapacaksanız onu yapın. insanların anılarını yok etmeyi yıkmayı çok sevıyorsunuz.

SIRADAKİ HABER