Atakum ilçesine EDS’ler geliyor, hız yapana ceza kesilecek

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, ilçede trafiği ve güvenliği denetlemek amacıyla Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) yapılacağını söyledi.

Atakum ilçesine EDS’ler geliyor, hız yapana ceza kesilecek

Soner Cabbar’ın sunduğu Karadeniz Konuşuyor programına açıklamalar yapan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, ilçenin bir çok yerine EDS yapılacağını açıkladı.

AŞIRI HIZ YAPANLARI TESPİT EDECEK
Başkan Cemil Deveci, Atakum ilçesinde trafik kazalarının çok sık yaşandığını belirterek, aşırı hız yapan sürücüleri tespit etmek amacıyla ilçenin genelinde EDS yapılacağını belirtti.

EDS YERLERİ BELLİ DEĞİL
Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, EDS ile tespit edilecek ceza kesileceğini de belirten Başkan Deveci, EDS’lerin yerlerinin şuan belli olmadığını söyledi.

PARKLARA DA YERLEŞTİRİLECEK
Başkan Deveci, EDS’nin aynı zamanda park ve bahçelere de yerleştirileceğini belirtti.

EDS NEDİR?
Elektronik Denetleme Sistemi, trafik akışının kontrolü ve ulaşım iyileştirilmesinin yapılması, kent yaşantısının kurallara uygun, standartlar dahilinde bir yapıya kavuşturulması için, trafikte kural ihlali yapan araçlardan kaynaklanan kazaların önlenerek can ve mal emniyetinin sağlanması amacı ile geliştirilen bir denetleme sistemidir.

Kazaların önlenmesi, can ve mal güvenliğinin sağlanması, sürücülerin trafik kurallarına azami düzeyde uyumunun sağlanması, trafik durumunun gerçek zamanlı görüntülenmesi ve izlenmesi, değerli trafik verisi elde etme.

EDS NE İŞE YARAR? NEYİ TESPİT EDECEK?
EDS, bir çok farklı uygulama için farklı sistemler kullanmaktadır. Bunlar şunlardır:

- Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi (KİTS): Sinyalize kavşaklarda kırmızı ışık yanarken geçen (kırmızı ışık ihlali yapan) sürücüleri tespit etmek amacıyla kullanılır. Genel olarak özellikleri şunlardır: Şerit bazlı kırmızı ışık ihlal tespiti, Plaka tanıma, 7/24 kırmızı ışık ihlal tespiti, Uzaktan erişim, sinyalizasyondaki arıza durumunda otomatik olarak bekleme, Trafik polisinin kavşağı yönettiği durumlarda merkezden sistemi kapatabilme, Yüksek çözünürlüklü video kaydı, Otomatik ceza makbuzu düzenleme.

- Koridor Hızı İhlal Tespit Sistemi (Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi – OHTS): Yollarda sadece bir noktada değil, seyir halindeki ortalama hızı tespit etmeye yönelik sistemlerdir. Yol giriş ve çıkışına yerleştirilen hız ölçüm cihazları aracılığıyla ortalama hız hesaplanmakta ve hız ihlalinin olup olmadığı tespit edilmektedir. Genel olarak özellikleri şunlardır: Uzaktan müdahale, 7/24 hız ihlal tespiti, Plaka tanıma, Fotoğraflama, Video kaydı.

- Park İhlal Tespit Sistemi: Genellikle şehir içlerinde park yasağı olan noktalarda park ihlali yapan ve trafiği sıkıntıya sokan araçları tespit etmek amacıyla kullanılan sistemlerdir. Genel olarak özellikleri şunlardır: 75 metre yarıçapında alanda ihlal tespiti, Otomatik plaka tanıma, Uzaktan erişim, 32 preset noktada ihlal tespiti, Yüksek çözünürlüklü video kaydı, Otomatik ceza makbuzu düzenleme, Hızlı kurulum, Park cezası için belirlenen süreyi değiştirebilme.

- Emniyet Şerit İhlal Tespit Sistemi: Emniyet şeridi ihlali yapan araçları tespit etmek amacıyla kullanılan sistemlerdir. Özellikle ambulansların geçişini engelleyen araçları tespit etmek amacıyla kullanılmaktadır. Genel olarak özellikleri şunlardır: Otomatik plaka tanıma, Uzaktan erişim, Bütünleşik IR LED Modülü, Yüksek çözünürlüklü video kaydı, Otomatik ceza makbuzu düzenleme, Hızlı kurulum.

Kaynak: Gerçek Taraf

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gercekci
Gercekci - 3 ay Önce

Once trafigi rahatlatacak onlemler alsinlar. Atakumu 4 e bolduler. Tranvay alti bi duraktan bi duraha ustu bi duraktan bi duraha. Cagaloglu keza ayni. Ara gecisler kapatildi. Insanlari zora sokmaktan baska hic bisi yapmiyorlar

SIRADAKİ HABER