Atakum Belediyesi Arsaları Satıyor Mu?

Atakum Belediyesi'nin borç batağında olduğunu iddia eden CHP'li Meclis Üyesi Mustafa Tüfek, belediyenin borç batağında olduğunu ileri sürerek, kişiye özel işlem yapılarak belediyeye kaynak yaratılmaya çalışıldığını söyledi.

Atakum Belediyesi Arsaları Satıyor Mu?

Atakum Belediyesi, 21 parça arsa ve tarlayı satışa çıkardı. Toplam değeri yaklaşık 10 milyon lira olan gayrimenkullerin satışının 'seçim öncesi olması' tartışmaya yol açtı.

Samsun'un Atakum İlçe Belediyesi, tarla ve arsa vasfında olan toplam 21 parça gayrimenkülü satışa çıkardı. Bugün ihale ile satılacak olan yerler tartışmaya yol açarken, toplam değerinin muammen bedeli ise 10 milyon lirayı buluyor. Satışların seçimcesi  topluca yapılmasına muhalif meclis üyelerince 'yangından mal mı kaçırıyorlar' eleştirisine  yol açtı

Atakum Belediyesi'nin satışa çıkardığı arsa ve tarlalar, ilçenin farklı yörlerindeki belediyeye ait gayrimenkullerden oluşuyor. Balaç, Alanlı, Küçükkolpınar, Büyükkolpınar, İncesu, Büyükoyumca, Karaoyumca, Çakırlar, Beypınar ve Taflan mahallerinde bulunan taşınmazların her biri 2 milyon 794 lira muammen bedel ile, 67 bin lira arasında değişiyor. Toplam ise yaklaşık 10 milyon liralık taşınmaz bugün ihale ile satılacak.

TÜFEK: BELEDİYE BORÇ BATAĞINDA 

İlçenin her yerinden arsa ve tarla satışı yapılmasının seçim öncesi olmasını eleştiren CHP'li Meclis Üyesi Mustafa Tüfek, belediyenin borç batağında olduğunu ileri sürerek, kişiye özel işlem yapılarak belediyeye kaynak yaratılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Tüfek, Atakum Belediyesi'nin düzenlediği ihalelerde firmalara para ödeyemediğini iddia etti. 2018 yılının ilk 6 ayında belediyenin borcunun 104 milyon lira olduğunu ileri süren Tüfek, "2018'in sonunda belediyenin borcu 150 milyon lira olacak. Belediye düzenlediği ihalelerde hakedişleri ödeyemiyor. Alacaklılar belediyenin kapısına dayandı.  Şimdi park alanlarını konut alanına çeviriip satıyorlar. Atakum'un en güzel yerlerini deniz manzaralı alanları kişiye özel işlemle satıyorlar. Bunların peşini bırakmayacağız. Çünkü önümüzdeki günlerde daha büyük arazileri satışa büyük bedellerle çıkaracaklar. Bunlarında kararlarını meclisten geçirdiler "dedi. 

BAŞKAN TAŞÇI: SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı'da "Belediye arsa yaratarak kaynak yaratır, yada iller bankasından kredi çeker. Biz resmi usulüne uygun işlem yapıyoruz. İddia sahipleri, iddialarını ispatlamazlarsa haklarında suç duyurusunda bulunacağız "dedi. Belediyelerin öz kaynak üretmek için arazi üretebileceğini yada İller Bankası'ndan kredi çekebileceğini belirten Taşçı, şöyle  devam etti: " Atakum Belediyesi çok yatırım yapıyor.  4, 5 yılda 87 proje gerçekleştirdik. Bunların kaynaklarını oluşturmak durumundayız. Bu belediyeler için doğal bir süreçtir. Yatırım yapan bir belediye olduğumuz için bütçe büyüdü, işlem hacmi arttı. 200 milyon liralık bütçeye ulaştık. Belediyenin borcu 110 milyon lira civarında. Yaptığımız işlemlerde kişiye özel işlem yok. İddia sahipleri bunu açıklamak zorunda. Yoksa biz suç duyurusunda bulunacağız. CHP'nin geçen dönemi de aynı yöntemi  yaptı. Yaptığımız işlemlerde en ufak bir mağduriyet söz konusu değildir. Düzenlediğimiz ihaleler herkese açık ve şeffaf. Herkesi ihalelere davet ediyorum. Hakedişler durmadı, projeler devam ediyor. Meydan, Lozan caddesi projelerimiz ve yol kaldırımlar projeleri devam ediyor. Duran iş yok".  

Zekeriya Fırat/Hedef Halk

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2019, 21:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER