Artık Samsun'da yetiştilecek, kanserin ilacı sağlık deposu Aronya meyvesi faydaları

Samsun'un artık yeni meyvesi aronya oldu. Samsun'da ücretsiz dağıtılan aronya meyvesi fidanı, çiftçiler tarafından yetitirilecek. Kuzey Amerika bölgesinde kendiliğinden yetişen bir bitki olan Aronia’nın meyvesi, ülkemizde de son yıllarda yetiştirciliği başlamıştır. Yılda üç defa hasat vermesi ile zengin bir hasat oranına sahip aronia meyvesi, lezzetli tadı ile bilinmektedir. Yaş meyve hali tüketilebildiği gibi, çayı ve reçeli de yapılmaktadır. Şifalı bitkiler sınıfına giren bir meyve olması ile aronia meyvesi, içeriğindeki antioksidanlar ve vitaminler ile insan sağlığı üzerinde pek çok etkisi bulunmaktadır. Peki Aronia meyvesi faydaları nelerdir nerede yetişir?

Artık Samsun'da yetiştilecek, kanserin ilacı sağlık deposu Aronya meyvesi faydaları

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kırsal Gelir Kaynaklarının Artırılması Projesi kapsamında çiftçilere 15 dekar alanda dikimi yapılmak üzere 4 bin 500 adet aronya fidanı dağıttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, tarımsal kalkınmayı yerel kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru olarak gördüklerinin altını çizdi. 

Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle fide ve fidan temininden kaliteli üretimin sağlanmasına, ekipman desteğinden ürünlerin satış ve pazarlamasına kadar her alanda aktif rol oynuyor. Bu kapsamda çalışmalarını yürüten Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu kez de  antioksidan seviyesi oldukça yüksek olan ‘Aronya’ meyve üretimini teşvik etmek için harekete geçti. Çarşamba, 19 Mayıs ve Bafra İlçelerinde olmak üzere 9 üreticiye 4 bin 500 adet aronya fidanı dağıtıldı. Bugüne kadar 974 bin 900 fidan desteği veren Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, sene sonuna kadar bin 840 fidanı daha çiftçiyle buluşturacak. 

TARIM YOKSA BİZ DE YOKUZ
Kırsal Gelir Kaynaklarının Artırılması Projesi kapsamında verilen desteklerin önemini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarımsal kalkınmayı yerel kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru olarak gördüklerinin altını çizdi. Başkan Demir, "Büyükşehir Belediyesi olarak verilebilecek tüm destekleri veriyoruz. Biz çalışıp gayret edeceğiz. Çocuklarımıza daha güzel Samsun, ekonomik anlamda daha müreffeh bir ülke bırakmak için vazifemizi yapacağız. 2.5 yılda 5 bin 164 çiftçimize 8 milyon 900 bin liralık destek verdik. Daha da artıracağız. Her zaman ‘tarım’ diyoruz, ‘üretim’ diyoruz, ‘hayvancılık’ diyoruz, girişimcilik ruhuna vurgu yapıyoruz. Tarım ve hayvancılık alanında vatandaşlarımıza destek olmaya devam edeceğiz. Çünkü tarım bir ülkenin var olması için mutlaka yaşaması, yaşatılması gereken sektör. Bunu da en güzel pandemi döneminde anladık. Toprağınızda üretim olmazsa diğer hiçbir şeyin anlamı olmuyor" dedi. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Ali Korkmaz ise şunları söyledi:

"Aronya meyvesi ülkemiz ve Samsun'umuz açısından yeni bir ürün. Katma değeri ve antioksidan değeri çok yüksek olan özel bir bitki. İnsan sağlığı açısından da değerli olan aronya yetiştiriciliği bölgemizde farkındalık oluşturacak. Bunu ülkemizde özellikle Samsun'da hızlı bir şekilde yetiştirip çoğaltmak  istiyoruz. Bu nedenle Büyükşehir Belediyemiz tarafından verilen aronya fidanı desteği üreticilerin birim alandan daha fazla miktarda ürün alarak ekonomik gelirlerine katkı sağlayacak."

ARONYA MEYVESİ FAYDALARI

Mordan siyaha çalan rengi ve lezzetli tadı ile aronia meyvesi son zamanlarda ülkemizde popüleritesi artan şifalı bitkilerden birisi olmuştur. İnsan sağlığı üzerindeki etkileri ile birlikte, aronia meyvesinin çocuklar tarafından da zevkle tüketilebilmesi, onu öne çıkaran bir özelliği olarak belirlemektedir. Aronia meyvesinin faydaları ise şu şekilde sıralanıyor;

Kanser hücrelerini iyileştirici ve yayılmasını önleyici özelliğe sahip

Antioksidan özelliği bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Diyabet hastaları tarafından şekeri düşürme özelliği ile tercih ediliyor

Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılıyor

Beyin fonksiyonlarını düzenleyici ve sinir sistemini onarıcı etkiye sahip

Akut bronşit ve kronik bronşit sorunlarında hava baloncuklarını açıcı ve balgam söktürücü özelliğe sahip

En önemli alameti farikalarından birisi ise, radyasyon zehirlenmesine karşı kullanılan en etkili bitkilerden birisi olması

YORUM EKLE