YEDAŞ’tan Vatandaşa Onbinlerce Liralık Zarar

Samsun’un Salıpazarı ilçesinde sık sık kesilen elektrik ve yetersiz gelen trafo nedeniyle vatandaşlar onbinlerce liralık zarara uğradı.

YEDAŞ’tan Vatandaşa Onbinlerce Liralık Zarar

 

Samsun’un Salıpazarı ilçesi Yukarı Kestanepınar Danalık Mahallesi’nde sık sık kesilen elektrikler nedeniyle mahalle sakinleri isyan etti.

Elli hanenin olduğu Yukarı Kestanepınar Danalık Mahallesi’nde mevcut trafonun da yetersiz kaldığını belirten mahalleliler; “Elektriklerimiz sık sık kesiliyor. Kesintilerden haberimiz de olmuyor. Bazen bir kesinti 6-7 saat sürebiliyor. Elektrik geldiğinde yüksek voltajdan dolayı evlerimizde ki elektronik aletler, beyaz eşyalar sürekli arızalanıyor. Ortalama hane başı on bin lira, bozulan elektronik cihazlarımız nedeniyle zarara uğruyoruz. Defalarca YEDAŞ’ı arayıp durumu izah ediyoruz ama gelip inceleme yapmıyorlar. Elektrik kesintisi nedeniyle bozulan cihazlarımız için ilçe merkezinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuracağız. Sizlerin aracılığı ile de YEDAŞ’a sesleniyoruz. Bir an önce mahallemize yetersiz gelen trafonun değiştirilmesi ve elektrik kesintilerinin daha az yaşanmasını temenni ediyoruz” dedi.

 

“KALİTESİZ ELEKTRİK AYIPLI HİZMET”

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, elektrik kesintilerinden mağdur olan tüketicilerin karşılaştıkları zararları elektrik dağıtım şirketlerine tazmin ettirebileceklerini belirtti. Şirketlerin kesintilerden önce haber vermesi gerektiğini belirten Ağaoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Elektrik abonelerine kaliteli, sürekli ve kesintisiz hizmet sunulabilmesi için 8 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre dağıtım şirketleri, programlı kesintiler kesintinin başlangıç ve sona erme zamanını 48 saat öncesinden, tüketicilere bilgilendirmekle yükümlüdür. Ayrıca Tüketici Kanunu’nda yer alan Ayıplı Malın neden olduğu zararlara da atıfta bulunarak tüketicinin hizmet kesintisi nedeniyle ortaya çıkacak zararını 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında talep edebileceğine de işaret etmektedir”.

 

“TUTANAK TUTARAK ZARARINIZI FİRMADAN TAHSİL EDEBİLİRSİNİZ”

Ağaoğlu tutanak tutulması gerektiğini hatırlattı ve şu değerlendirmeyi yaptı: “Önceden bildirilmeden ortaya çıkan elektik kesintileri yüzünden zarara uğrayan tüketicilerin bu zararlarını makul şekilde kanıtlamaları halinde dağıtım şirketlerinden tahsil edebilmeleri mümkündür. Bu bağlamda elektrik kesintisi olan yerlerdeki tüketiciler öncelikle kendileri tedbir olarak elektrikli cihazları kapatmalı, ancak meskende bulunmama ve benzeri sebeplerle cihazlarının elektrik bağlantısını kesemeyen aboneler kesintisi nedeniyle ortaya çıkan zarar ve ziyanlarını mutlaka derhal dağıtım şirketine e-posta, faks, taahhütlü mektup ve benzeri yazılı yöntemlerle bildirmeli ve mümkünse tanıklarla birlikte elektrik işinden anlayan bir uzmanın da imzalayacağı bir tespit tutanağı düzenlemelidirler.

 

‘BUZDOLABINDA BOZULAN GIDALARIN BEDELİNE KADAR GERİ ALIN’

Elektrik dağıtım şirketi makul sürede gereken tespiti yaptırmak zorundadır. Zararı tazmin edilmeyen tüketiciler buzdolabında bozulan gıdaların bedelleri de dahil olmak üzere, arızalanan elektrikli ve elektronik cihazlarının onarım veya yenisinin bedelini firmadan talep etmelerine rağmen olumlu sonuç alamazlarsa, 3 bin liraya kadar zararları için ikamet ettikleri yerde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmak suretiyle haklarını arayabilirler. Tüketicinin zararı 3 bin liranın üzerinde ise en yakın Tüketici Mahkemesi’nde, Tüketici Mahkemesi olmayan yerlerde Tüketici Mahkemesi sıfatıyla görev yapacak Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmalıdır.” diyerek uyardı.

“Hem çok fazla elektrik faturası ödüyoruz hem eşyalarımız bozuluyor” diyerek tepki gösteren elektrik abonelerinin şikayetleri şöyle:

 

“ELEKTRİK YÜZÜNDEN BUZDOLABIM BOZULDU!”

“3 yıllık buzdolabım bozuldu. Gelen teknik servis düşük voltaj sebebiyle bozulduğunu söyledi. 450 TL tamir ücreti talep edildi. Yenisini almak zorunda kaldık. 1500 TL'ye mal oldu. Bu sıkıntıdan elektronikleri sürekli yenilemek zorunda mı kalacağız?”

 

“ÖDEDİĞİMİZ FATURALARIN KARŞILIĞI BOZULAN EŞYALAR OLUYOR!”

“Her akşam 7 ila 12 arasında anlık elektrik kesintileri yaşıyoruz, bu yüzden bulaşık makinemiz ve buzdolabımız bozuldu, her ay 100 TL'nin üzerinde fatura ödüyoruz. Ödediğimiz faturanın karşılığı bozulan beyaz eşyalarımız oluyor. Şikayet veya arıza için 186'yı arıyoruz 10 dakika bekleme süresi veriyor, konuşsak bile hiç bir işe yaramıyor. Dağıtım şirketinin bozulan beyaz eşyalarımın zararını karşılamasını talep ediyorum.”

 

“BEYAZ EŞYALARIM BOZULDU HASARI KİM KARŞILAYACAK?”

“Elektrik Dağıtım şirketi sayesinde buzdolabım, çamaşır makinem ve bulaşık makinemin ana kartları yandı sebep elektrik kesintisi burasının iklimi belli... Her yağmur yağdığında ne yapacağız yani makinelerin başında mı bekleyeceğiz ya da makineleri hep fişten çekik mi duracak? Şimdi bunca hasarı kim karşılayacak?”

 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER