Sayıştay Raporları Terme Belediyesi'ni Yakacak

Samsun Terme Belediyesi'nde ihale yapılması gereken mal ve hizmet alımlarının doğrudan temin ile gerçekleştirilmesi, Sayıştay denetçilerine takıldı.

Sayıştay Raporları Terme Belediyesi'ni Yakacak

 

Sayıştay Başkanlığı'ndan gelen denetçiler, Terme Belediyesi'nde ki usülsüzlükleri ortaya çıkardı.

2017 yılında gerçekleştirilen mal alım ve hizmetleri denetliyen sayıştay, belediye tarafından ihale yapılması gereken alımların doğrudan temin ile yapıldığını ortaya çıkardı.

 

İHALE YAPMAMAK İÇİN KAÇIRDILAR

Terme Belediyesi'nin 2017 Yılı için 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21/f ve 22/d maddelerine göre alımı gerçekleştirilen işlemlerin incelenmesinde; yıllık mal ve hizmet harcamaları toplamının bu amaç ile konulan ödeneğin % 10’luk sınırını aştığı belirlendi.

Terme Belediyesi mail ve hizmet alımlarında, ihale yapmaktan kaçınarak doğrudan temin ile alım yaptığı görüldü.

 

4 BUÇUK MİLYONLUK DOĞRUDAN TEMİN

Doğrudan temin tutarının 2017 yılında 1 Milyon 206 Bin 120 TL olması gerektiğine dikkat çeken sayıştay denetçileri, Terme Belediyesi'nin doğrudan temin ile mal ve hizmet alımının 4 Milyon 555 Bin 151 TL olduğunu ortaya çıkardı.

 

3 BUÇUK MİLYONLUK USÜLSÜZLÜK

Sayıştay denetçilerinin usülsüzlük olarak tespit ettiği mal ve hizmet alımının 3 Milyon 349 Bin 31 TL'si ihale yöntemi ile yapılması gerekirken, Terme Belediyesi'nin doğrudan temin ile satın alması akılları karıştırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER