Samsun’un Kaptan Amca’sının Muhteşem Hikayesi

Samsun’un en meşhur oyuncağı Kaptan Amca. 40 yıldır kırtasiye vitrinini süsleyen Kaptan Amca’nın muhteşem hikayesi.

Samsun’un Kaptan Amca’sının Muhteşem Hikayesi

 

Kaptan Amca'nın hikayesini anlatan Ceyhun Karamangil, beş yaşındayken tanıştığı bu oyuncakla ilgili özel ve bir o kadar da dokunaklı hatıraları paylaştı. İşte Karamangil'in anlatımıyla Kaptan Amca'nın hikayesi…

Henüz 5 yaşlarımda iken Park caddesine inen yol üzerinde (Merkez Site camiinin karşısı) bir kırtasiye dükkanı vardı. Vitrininde Kaptan amca olan. Ne zaman o yol üzerinden geçsem dakikalarca sürekli kafasını sallayan kaptan amcayı seyrederdim. Aradan yıllar geçti 1999 yılında ayaklarım beni yaş 39 olmasına rağmen Kaptan amcaya götürdü. Eski canlılığı yoktu fakat yine de geçmişi anımsatan işlevi sürüyordu benim için. Kaptan amcayı tekrar hayranlıkla izlerken düşündüm bir an. Tam 40 yıl bir vitrinde değişmeden duran dünyada başkaca bir obje var mıdır? Sanırım yoktur ya da olsa olsa birkaç tanedir. Nedense o kırtasiye kimindir gibi meraklarım hiç olmamıştı belki de Kaptan amcadan sıra gelmemişti. İşte o gün aniden girdim hem de hayatımda ilk defa o kırtasiye dükkanına. Az önce düşündüklerimi anlattım kırtasiyeci amcaya ve sordum siz hiç bu yönü ile baktınız mı Kaptan amcaya? Yani bir rekor sahibi dememe kalmadı kırtasiyeci amca anlatmaya başladı...

 

 

KAPTAN AMCA'YI GÖRÜNCE ALMAK İSTEDİM

"Yıl 1955 İstanbul’a mübayaya gittim. O üzücü hadise 6-7 Eylül olaylarının hemen ertesinde. İstanbul'un hali perişandı Rumlara ait işyerleri talan edilmişti. Karaköy'de bankalar caddesinde şaşkınlıkla dolaşıyordum. Olaylarda yakılan dükkanlardan atılan eşyalar yola saçılmıştı. Bir ara gözüm bir manifatura dükkanına takıldı. Yanmış kumaşlar arasında tonton bir yüz bana bakıyordu. Hiç düşünmeden daldım o harabe dükkana. Önce bir Türk olarak bir mahcubiyetle geçmiş olsun diyerek hemen lafı tonton yüze getirdim. Bunu da atacak mısınız diye sordum. Manifaturacı üzgün ve acı ile 'Maalesef onu Fransa’dan severek almıştım ve vitrinimin en güzel süsüydü, fakat olaylar sırasında açılan ateş sonucu bir kurşun isabet etti ve mekanizmasını kırdı' dediğinde tontonun hareketli bir şey olduğunu anlamıştım. Başını sallar sağa sola dönermiş meğer. 

 

 

BERABER SAMSUN'A GELDİK

Bunu satar mısınız diyecek olduğum sırada manifaturacı 'Onu da atacağız isterseniz alın götürün' dediğinde ben çoktan elimi cebime atmış ve 4 lirayı hazır etmiştim. Mahcup kalmamak isterim diyerek zorla da olsa o 4 lirayı vererek benim için altın değerinde onun için ise artık çöp olarak gördüğü tonton bana Karaköy sokaklarında eşlik etmeye başlamıştı. Beraberce Samsun'a döndük. Kaptan amca dükkanımın vitrininde özel köşesine yerleşmişti bile. Kırmızı yanaklar, kalın kaşları ve piposuyla kısa zamana da herkesin, özellikle çocukların dikkatini çekmişti. Artık o Samsun'un Kaptan amcasıydı. 

 

 

İFLAS EDİNCE SATTIM

1960 devrimi olmuş işler biraz sekteye uğramıştı ve dükkanı kapatmaya karar vermiştim. Terekler boş, iş yoktu. Tıpkı benim Kaptan'ı gördüğüm gün gibi. O yıllarda Fatsalı bir tüccarda Kaptanı fark etmiş ve dükkana geldi. Oyuncağa aldığım fiyatın çok üstünde bir fiyat teklif etti. İşlerin kesat olması ve darda oluşum nedeniyle gönülsüz kabul edip kaptanı sattım.

 

İŞERİM DÜZELDİ AMA BİR EKSİK VARDI

İlginçtir ki 1 yıl sonra işlerim tekrar yoluna girdi ve dükkan şenlendi fakat bir eksik vardı. Benim gibi herkesin gözü onu arıyordu. Üşenmedim kalktım Fatsa'ya gittim. Kaptan'ı satın alan tüccarı bulmaktı amacım. Ne yazık ki o tüccarda dükkanını kapatmış gitmişti. 

 

KAPTAN TERZİYE SATILMIŞ

Soruşturarak Kaptan'a ne olduğunu öğrenmeye çalıştım ve aradığım cevabı bulmuştum. Kaptan Havzalı bir terziye satılmıştı. Yeni rotam denize uzak bir yerde Kaptanı arayacağım Havza'ydı. Sonunda o terziyi buldum ve ilk ödediğimin kat be kat üstünde para ve binbir yalvarma ile Kaptanı geri aldım. İşte senin 40 yıl bir vitrinde durmakla rekor kırdı dediğin Kaptanın böyle bir hikayesi var' dediğinde şaşkınlığım iyice artmıştı. Kırk yıl önünden geçip baktığım Kaptan Amcaya ben sadece bakmışım fakat görememiştim. İşte sizde şimdi hatırlayacak fakat sadece baktığınızı fakat görmediğinizi anlayacaksınız.

 

 

6-7 Eylül olaylarına ve 1960 devrimine şahitlik yapmış 40 yıllık vitrin misafirliğinde bir tarihe şahit olmuştu Kaptan amca. Ben bunları konuştuktan 1 yıl sonrada o kırtasiyeci amca yani Kaptan'ın babası da vefat etti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 07:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zehra
Zehra - 12 ay Önce

Kaptan amcanın sahibi rahmetli nur icinde yatsın REFİK amcaydi o dükkanın üstünde otururdu bina kendisine aittir
Bilgilerinize

TUSAL TOLGA KIRLI
TUSAL TOLGA KIRLI - 12 ay Önce

Benimde kaptan amcayla hikayem var.. Babamla dükkanın önünden geçerken babamdan onu satın almasını istedim babam olmaz oğlum o satılık değil deyince yaygarayı kopardım KATİL BABA ....KATİL BABA diye bağırmaya başladım babamda içeri girip satılmadığını bana ispat etmek için sahibine sordu ikna olmasam da bağırıp ağlamayı kestim oradan ayrıldık.. Her geçişimde kaptan amcaya bende bakardım..

Müberra Kırlı
Müberra Kırlı - 12 ay Önce

Benim oğlum da küçükken babasından "Kaptan Amca" yı istemişti.Babası onun satılık olmadığını söylemişti.Fakat ,Tusal Tolga çok küçük olduğu için bunu anlamayıp babasına " Katil Baba " demişti .Hikayesini öğrenmek güzel .Teşekkürler.

SIRADAKİ HABER