Samsun’da Yeni Radarlar Kurulacak

Samsun’da trafik kazalarının yoğun olduğu bölgelerde Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) kurulacak. Hız limitlerini aşan sürücülere ceza kesilecek.

Samsun’da Yeni Radarlar Kurulacak

 

Daha önce Türkiye’nin birkaç ilinde kurulan ve tepkilere neden olan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) Samsun'da kurulacak.

 

Samsun Valiliği'nden yapılan açıklamada; "Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere, ilimizde kazaların yoğun olduğu bölgelerde Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) kurulacak." ifadeleri kullanıldı.

 

 

ORDU’DA TEPKİLERE NEDEN OLMUŞTU

Ordu'da kurulan ve fark edilmediği için sürücülerin isyan ettiği TEDES, yoğun tepkiler üzerine 2016 yılında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı ile kaldırılmıştı.

 

 

TEDES’İN ALTINDAN FETÖ ÇIKMIŞTI

Elektronik denetleme sistemleri kapsamında kurulan cihazlar için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından uygunluk belgesi düzenlemesi zorunlu olduğu halde, TEDES bünyesinde kurulan cihazların hiçbirisinin TSE'nin onayından geçmediği ve akredite olmayan kameraların kullanıldığı ortaya çıktı. Bu durumun adli makamlara intikal ettirildiği öğrenildi.

TEDES cihazlarını kuran bazı şirketleri de inceleyen müfettişlerce, bu firmaların FETÖ/PDY ile irtibatı ve iltisakı olduğu tespit edilirken, haklarındaki soruşturmaların da devam ettiği belirlendi.

 

TEDES SAMSUN’DA NERELERE KURULACAK?

Samsun'daki TEDES'in hangi yerlere kurulacağı ve nasıl bir uygulama yapacağı şuanlık netlik kazanmazken. Trafiğin yoğun olduğu Atakum ilçesinde Karayolları mevkisine, Canik Belediyeevleri mevkisine ve İlkadım ilçesinin Gençlik Parkı mevkisine kurulması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER