banner176

Samsun'da Pompalı Tüfeklerin Satışı Yasaklandı

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada Samsun'da pompalı tüfek başta olmak üzere yarı otomatik, tek kırma, çifte, süperpoze gibi namlu içinde yiv bulunmayan ateşli silahların satışı yasaklandı.

Samsun'da Pompalı Tüfeklerin Satışı Yasaklandı


Samsun il sınırları içerisinde faaliyet gösteren ve satıcılık (bayilik) belgesi bulunan iş yerlerinde “TS/870” standardına uygun olmayan, yivsiz tüfek aksamlarının satışının yasaklanmasına dair, Samsun Valiliği tarafından karar alındı.

17 Ocak 2018 tarihinde alınan karar doğrultusunda, bayilik belgesi bulunan satış noktalarına valilik tarafından tebligat gönderildi.

Tebligatta özetle şu bilgilere yer verildi:  “Amaç: Samsun ili sınırları içerisinde, 2521 Sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı Alımı Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun’un uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin 10. maddesinin (a) bendi gereğince satıcılık (bayilik) belgesi bulunan iş yerlerinde, TS 870 standardına aykırı yivsiz tüfek aksamlarının satışını önlemek.  Kapsam: Bu karar, Samsun ili sınırları içerisinde satıcılık (bayilik) belgesi bulunan iş yerlerinde, TS 870 standardına aykırı yivsiz tüfek aksamlarının satışını önlemek ve yasaklamak hususlarını kapsamaktadır. Genel Esaslar: Samsun ili hudutları dahilinde; 2521 Sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı Alımı Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun’un uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin 10. maddesinin (a) bendi gereğince satıcılık (bayilik) belgesi bulunan iş yerlerinde, TS 870 standardına aykırı katlanır veya mandal ya da kullanıcının basit müdahalesi ile sökülerek yivsiz tüfeğin tabanca kabza haline gelmesini sağlayan dipçik, tabanca kabza ve iki fişekten fazla kapasiteli şarjörlerin satışı yapılamaz. Cezai Hükümler: 5442 sayılı İl İdare Kanunu'nun 11.maddesi gereğince alınan bu karara uymayanlar hakkında fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereği yasal işlem yapılır.”

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER