Samsun'da Öksürükleri Geçiren Tepe

Eteklerinde Hitit yerleşmesine rastlanan ve tepesindeki son yerleşme Eski Tunç Çağı’na ait olan M.Ö. 1700-1500 yıllarına ait olduğu tespit edilen Samsun Dündar Tepe halk arasında Öksürük Tepesi olarak da adlandırılıyor.

Samsun'da Öksürükleri Geçiren Tepe

 

Samsun’un İlkadım İlçesi Adalet Mahallesi Hacı Murat Caddesi üzerinde yer alan 15 metre yüksekliğindeki Dündar (Öksürük) Tepe, hikayesi ile tarihe dikkati çekiyor. Samsun Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Samsun Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan edindiğimiz bilgilere göre; 15 Haziran 1974 ve 17 Mayıs 1991 yıllarında 1 ve 2’inci derece sit kapsamında koruma altına alınan höyük, kent tarihi için büyük önem taşıyor.

 

ZİRVESİNDE GÖMÜLÜ OLAN BİR EVLİYA VAR!

15 metre yüksekliğinde 200x200 metre ebadında ve iki adı höyüğün hikayesi ve detayları şöyle; Höyüğün adlarının birincisi tepede gömülü olan Pir’in  (Evliya) öksüren çocukları tedavi etmesinden, ikincisi ise Dündarlar yatağı olmasından dolayı verilmiş. Prof. Dr. Kılıç Kökten başkanlığında Prof. dr. Tahsin Özgüç ve Prof. Dr. Nimet Özgüç’ten oluşan heyet tarafından 1940 ve 1941 yıllarında iki dönem kazı yapılan höyükte, kazılar neticesinde üç ayrı kültür katı tespit edildi.

ÇAKMAK TAŞINDAN SERAMİKLERE KADAR..

Höyüğün birinci kültür katında Kalkolitik döneme tarihlenen yapı kalıntıları, el yapımı seramik parçaları, pişmiş toprak ağırlıklar, çakmaktaşı bıçak ve bunun gibi materyaller bulundu.  

 

İKİNCİ KÜLTÜR KATI ESKİ TUNÇ ÇAĞI’NA..

Höyüğün tepesinde ve eteklerindeki ikinci kültür katı ise Eski Tunç Çağı’na tarihleniyor. Bu katta dörtgen planlı ev ve ocak, koyu gri renkli, içi kırmızı ya da kahverengi kaplar, kemik eşyalar, pişmiş toprak ağırşaklar bulundu. 

 

HAYVAN HEYKELCİLİKLERİ ELE GEÇİRİLDİ

Höyüğün tepesi dışında eteklerinde Hitit dönemine tarihlenen üçüncü kültür katında üç yapı katı saptandı. Birinci yapı katında, taş temelli kerpiçten evler (MÖ 1500-1200), ikinci yapı katında, taş temel kalıntıları (M.Ö. 1500), üçüncü yapı katında, çoğu boya astarlı, çarkta yapılmış ve iyi fırınlanmış seramik buluntuları, pişmiş toprak mühürler, hayvan heykelcikleri, kemik iğneler (M.Ö.1500’den önce) ele geçirildi. 

DENİZDEN GELEN İYOTLU HAVAYI SOLURLARMIŞ

Çevrede ikamet eden yaşlı vatandaşlardan edindiğimiz bilgilere göre ise; Samsun’da ilk kazıların yapıldığı bu tepede insanlar cadır kurar ve piknik yapıyorlardı. Özellikle sabah saatlerinde nemli ve iyotlu deniz havasını soluyan insanlar, denizden gelen bu hava sayesinde tedavi olduklarına inanıyorlardı. Bir de, höyüğün tepesinde gömülü olan evliyanın vefat etmeden önce öksüren çocukları tedavi ettiğini bildiklerinden, efsanevi bir inanç besleyerek burayı ziyaret ederlermiş. 

Kaynak: diyekonustu.com

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 20:40
YORUM EKLE