Samsun’da MHP’nin Oyları Neden Yükseldi? Hangi Partililer MHP’ye Oy Verdi?

MHP’nin Samsun’da ciddi derecede oy kaybedeceği düşünülürken ibreler tam tersine döndü ve tarihi bir rekora imza attı. Peki bu nasıl oldu?

Samsun’da MHP’nin Oyları Neden Yükseldi? Hangi Partililer MHP’ye Oy Verdi?

 

MHP’nin içerisinden bir güruhun ayrılmasıyla kurulan İyi Parti’ye ülkücülerden çok oy gideceği ve hatta yarısından fazlası İyi Parti’ye geçeceği konuşuluyor. İyi Parti kurulur kurulmaz aslında konuşulanlar oldu. Samsun’da MHP’nin yarısından fazlası İyi Parti’ye geçiş yaptı. Ama bu süreç çok uzun sürmedi.

İyi Parti’nin kurucular kurulunda yer alan bazı isimlere, parti tüzüğüne ve seçim manifestosuna tepki gösteren ülkücüler tekrar yuvalarına MHP geri döndü.

1 Kasım 2015 seçimlerinde %12,5 oy alan MHP, 24 Haziran seçimlerinde %16,2 oy aldı. MHP’nin oyunun birazda olsa düşmesi beklenirken %3,7 artış yaşandı. Peki bu artış nasıl oldu?

AK Parti Samsun’da milletvekili adaylarını açıkladı. Partililer açıklanan isimlere tepki gösterdi. Bu listeye oy vermeyiz diyen AK Partililer çok kızgındı. %30 civarında listeye tepki gösteren milletvekilliğinde MHP’ye oy vereceğim ama Cumhurbaşkanlığı’nda Erdoğan’a oy veririm düşüncesi partililer arasında çok konuşuldu. 24 Haziran seçim günü gelince bazı AK Partililerin elleri AK Parti’den başka bir partiye oy atmaya gönlü razı olmadı ve yine partilerine oy kullandı. Ama %11,8 oranında bir oy kaybı yaşandı 1 Kasım sonuçlarına göre. Bu yaşanan kaybın büyük bir kısmı ise MHP’ye oy vererek ülkücülerin oyunu yükseltmiş oldu.
 

İyi Parti’nin kurulmasıyla birlikte MHP’nin oy oranı anketlerde %5 lerde gösterilirken 24 Haziran seçimlerinde MHP rekor bir oy ile %16,2 aldı.

MHP’nin Samsun’da ciddi derecede oy kaybedeceği ve İyi Parti’ye oy kaptıracağı seçimler öncesi çok konuşulurken seçim sonuçları ise bu bekleyişin tam tersi olduğunu gösterdi. Samsunlu seçmenlerin kullandığı oy sonuçlarına göre MHP %16,12 oy alırken İyi parti %10,94’de kaldı. Bu sonuçlara göre MHP, İyi Parti’ye fark atarak 1.5 kat fazla oy aldı.

Kaynak: GerçekTaraf.com/Okan Çakır

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER