Samsun'da Kuş Gribi Uyarısı!

Ladik İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Aydın, kanatlı hayvan yetiştiricilerinin kuş gribine karşı tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi.

Samsun'da Kuş Gribi Uyarısı!

 

Aydın, yaptığı açıklamada, tavuk vebası olarak da bilinen kuş gribinin çıkmasında ve yayılmasında yaban kazı ve yaban ördeği gibi su kuşlarının büyük etkisinin olduğuna işaret etti.

 

 

Göçmen kuşların göç güzergahında bulunan Ladik'te herhangi bir kuş gribine rastlanılmadığını belirten Aydın, yine de dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Virüsü taşıyan kuşların burun akıntısı, salya ve dışkılarıyla doğrudan veya bu salgılarla kirletilen yerlerle temas eden bütün kanatlı hayvan çeşitleri etkilenirler. Kuş gribi hayvanlar arasında hızla yayılır. Bu durum hayvanların ölümüyle sonuçlanmaktadır. Bu hastalıkla mücadele noktasında görevli gittiğimiz mahallelerde ve kurumumuza gelen vatandaşlarımızın dikkatini çekmek ve bilinçlendirmek amacıyla kuş gribi ve kuş gribinden korunma yolları ve kuş gribinin insanlar üzerindeki belirtilerini anlatıyoruz. Bu konuda kanatlı hayvan yetiştiricilerimizin daha fazla bilgiye sahip olmaları için kitapçık ve broşür dağıtıyoruz."

Aydın, vatandaşlardan herhangi bir şüphede zaman kaybetmeden tarım kuruluşlarını haberdar etmelerini istedi.

 
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER