Samsun’da İlahiyat Fakültesi Öğrencileri Yılbaşı Broşürleri Dağıttı Mı?

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, yılbaşı broşürleri dağıtması bir anda olay oldu.

Samsun’da İlahiyat Fakültesi Öğrencileri Yılbaşı Broşürleri Dağıttı Mı?

 

Yılbaşının yaklaşmasıyla her sene yaşanan tartışma tekrar yaşandı. Yılbaşı kutlamanın günah olduğunu savunanlar ile yılbaşı kutlamanın günah olmadığını savunan bir grup yine karşı karşıya geldi.

 

İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ BROŞÜR MÜ DAĞITTI?

Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri tarafından yılbaşı kutlaması yapmanın günah olduğunu belirten broşür bastırıldığı, bu broşürün Samsun sokaklarında dağıtıldığı iddia edildi. İlahiyat Fakültesi öğrencileri tarafından dağıtıldığı netlik kazanmasa da, yılbaşı kutlaması yapmanın günah olduğunu belirten broşürlerin dağıtılması, bazı gruplar tarafından tepki ile karşılandı.

 

İŞTE O DAĞITILAN BROŞÜRLER

 

SAMSUN’DA BROŞÜR DAĞITMAK YASAK MI?

Samsun Büyükşehir belediye sınırları ile mücavir alanları içinde dağıtımı yapılan her türlü ilan ve reklam materyalleri, vergiye tabi oldu.

Samsun’da dağıtımı yapılmak istenen her türlü broşür, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin izni olmadan dağıtımı yapılması yasaklandı. Samsun’da broşür dağıtmak isteyen kişi ya da kuruluşlar el ilanlarını belediye mühürletip vergisini ödedikten sonra dağıtım yapabilir. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından mühürlenmeyen her broşür yada el ilanının dağıtımı yasak. Zabıta ekipleri mühürlenmemiş broşür dağıtımı yapan kişilere ceza kesme hakkına sahiptir.

 

YILBAŞI KUTLAMAK GÜNAH MI?

Yılbaşı kavramı ile Noel Kavramı ülkemizde sıkça karıştırılsa da, dinimizde iki durum ile ilgili de hükümler mevcuttur. Her ne kadar yılbaşı kavramı ile noel kavramı aynı olmasa da, Batı ülkelerinin kültürlerinden gelme bu iki kavram da "ayet ve hadislerce" açıklanmış ve belirli hükümler konmuştur.

 

NOEL İLE YILBAŞI KUTLAMASI AYNI MI?

Noel Kavramı, Hristiyan Dünyası'nda Hz.İsa'nın dünyaya geldiği hafta yapılan belirli etkinliklere verilen isimdir. Noel Baba, Christmas, Hindi kesmek gibi pek çok "adet", Batı Dünyası'na ait kavramlardır ve Hristiyan dünyası'nın gelenekleridir. Noel Kutlamak ile ilgili dinimizdeki hükümler şöyledir;

Noel Kutlamak veya Noel ile ilgili bir şeyler yapmak, başka dinlere benzemek anlamına gelmektedir. İslam dininin başka kutsal günleri vardır ve bu günlerde yapılacak başka ritüellerde vardır. İslam Dininde başka dinlere ve kültürlere benzemek kesinlikle yasaklanmıştır.

muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür. Yüce Rabbimiz, ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından daha hayırlı ve bereketli yaşayabilmeyi bizlere nasip eylesin. Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yaşamaktan hepimizi muhafaza eylesin." sözleri ile konuyu özetlemiş oldu.

Kaynak: GercekTaraf.com

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2018, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER