Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Bu Şehrin Hikayesinde Amazonlara Yer Yoktur!

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Büyükşehir Belediyesi’nin Batı Park’a diktiği ve Türk Bayrağının ayaklarının altından yere resmedildiği Amazon Heykeli’ne tepki gösterdiği.

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Bu Şehrin Hikayesinde Amazonlara Yer Yoktur!

 

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Samsun Batı Parka heykeli dikilen Amazon Kadınlara ve onun ayağının altına Türk Bayrağı resmedilmesine tepki göstererek, Milli şuura daha fazla sahip olmamız ve milli değerlerimize sahip çıkmamız gereken bir dönemde bize ait hiçbir bağlantısı olmayan Amazon heykelini anlamakta ve anlatmakta zorlanıyoruz” dedi.

“Milli Mücadelenin başladığı Samsunda böyle bir heykelin yer alması  milli kahramanlarımızın kemiklerini sızlatır. Üstelik Amazon kadınları efsane olmakla birlikte erkek düşmanıdırlar” diyen Seven şöyle devam etti;

“Esir ettikleri erkeklerin cinsel organlarını keserek tanrıçalarına armağan etmektedirler.

 

 

YUNAN’I TEMSİL EDEN FİGÜRLERİ KABUL ETMİYORUZ

Heykeli gezenler çocuklarının sorusuna cevap verememektedirler. Heykeller kahramanları yaşatmak hayatlarını örnek almak ve unutturmamak için yapılır.

Amazon heykeli bu anlamda kime nasıl örnek olarak verilebilir. Şehit kanıyla sulanmış bu topraklarda bizden olmayan sembolleri kimse bizden  içimize sindirmemizi istemesin.

Üstelik 15 Temmuz ihanetini yaşamış bir milletin Amazon heykeline değil nine hatunların, Fatma çavuşların Şerife Bacıların anıtına ihtiyaç vardır.

Türk kadını yerine Yunan’ı temsil eden figürleri kabul etmiyoruz. Bu şehrin hikâyesinde Amazonlara yer yoktur”

 
Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 07:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER