Samsun Üniversitesi'nde Meteoroloji Çalıştayı Yapıldı

Samsun Üniversitesi Meteoroloji-Klimatoloji Araştırma Topluluğu tarafından organize edilen Meteoroloji Mühendisleri Odası katkılarıyla düzenlenen “Meteoroloji Mühendisliği Uygulamaları Çalıştayı” Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinde yapıldı.

Samsun Üniversitesi'nde Meteoroloji Çalıştayı Yapıldı

 

Samsun Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Mahmut AYDIN’ ın açılış konuşmasını yaptığı çalıştaya,  Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu COŞKUN, DSİ Bölge Müdürü Nazmi KOÇAK, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman TOPALOĞLU, Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat ÇUKURÇAYIR, Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ozan Mert GÖKTÜRK ve MEKAT Başkanı Eray BAYRAKTAR katıldı.

Kurucu Rektör Prof. Dr. Mahmut AYDIN, yaptığı açılış konuşmasında Samsun Üniversitesi’nin havacılık ve uzay bilimleri ile ilgili her türlü bilimsel toplantıya destekçi olacağını belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 2023 vizyonuna uygun çalışmaların üniversitemizde yapılması hem şehrimiz hem de ülkemiz açısından önem arz etmektedir. Bu yüzden kurucu rektörü olduğumuz Samsun Üniversitesi’ni arkadaşlarımız ve paydaşlarımızla Havacılık ve Uzay Bilimleri araştırmalarına merkez olacak şekilde bir araştırma üniversitesi olarak planlıyoruz.  Meteoroloji Mühendisleri Uygulamaları Çalıştayı’nın üniversitemizde yapılması bizi bundan dolayı çok gururlandırdı. Öncelikle Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun beye bizleri kırmayarak organizasyonumuzda bizi yalnız bırakmadığı için teşekkür ederim. Diğer katılımcılara da bu çalıştaya katkı sundukları için ayrıca çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun çalıştayda yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde ülkemize yaklaşan kasırgadan bahsederek, Antalya Havalimanı'nda denemeleri gerçekleştirilen “Rüzgar Kırılım Sistemi” hakkında bilgi verdi ve aynı sistemin İstanbul'da yeni açılacak olan 3. Havalimanına da kurulmasının planlandığını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti, “Başarıya giden yol heyecandan geçer. Hepimiz bir gemi içerisindeyiz bu geminin su almaması, batmaması gerekiyor. Biz tahmin ve öngörü kurumuyuz. Havacılığı dört ayaklı bir masa gibi düşünün, bu masanın ayakta kalması için dört ayağının sağlam kalması gerekir. Bu ayaklar Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüdür.” dedi.

Katılımcıların hazırladıkları çalışmaları sunmalarıyla devam eden çalıştay, sonuç bildirgesinin açıklanması ile sona erdi.

 

 
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER