Samsun Tarihi Bedestan Çarşısı'nda Ekonomik Kriz

Samsun’da, M. 1192 yılında Danişmentliler Beyliği Dönemi’nde yapılan ancak günümüze ulaşamayan Samsun Kalesi’nin surları içerisine inşa edilen Tarihi Bedesten’de, onlarca yıldır çalışan esnaf teker teker dükkan kapatıyor.

Samsun Tarihi Bedestan Çarşısı'nda Ekonomik Kriz

Samsun’un İlkadım İlçesi Kale Mahallesi’nde bulunan tarihi Bedesten’de esnaf ekonomik zorluklara dayanamayarak teker teker kepenk kapatıyor. Güney kolunda 19, kuzey kolunda ise 21 dükkan bulunan eskiden kentin ticaretin merkezi olan tarihi çarşıda şimdilerde tamirciler ve 2’nci elciler esnaflık yapıyor.

 

AVMLERLE REKABET EDECEK GÜCÜMÜZ YOK

Çarşıda yaklaşık 30 yıldır esnaflık yapan 53 yaşındaki saatçi Ali Candan, "Ben 30 yıldır Bedesten Çarşısı'nda esnaflık yapıyorum. Çarşımız günümüz teknoloji ve alışveriş kültürüne yenik düşmüştür. Bu inkar edilemez. Bu büyük mağazalar ve AVM’lerle rekabet edebilecek güçte bir çarşımız yok maalesef. O nedenle çarşıda iş tamamen bitme noktasına geldi. Artık vatandaşlar bile uğramıyor ne yazık ki. Bizim gençlik dönemlerimizde giyim ve alışveriş denildiğinde vatandaşlar bu çarşıya gelirdi. Ancak bugün nüfusun da artmasına rağmen, bu çarşıya rağbet kalmadı. Şimdilerde herkes artık lükse yöneldi. Bu nedenle biz de piyasadaki bu döngüye ayak uyduramadığımız için gerilerde kaldık. Burada bulunan bir çok esnaf arkadaşımız da dayanamayarak dükkanlarını kapattı ve esnaflığı bıraktı. Bedesten’de bulunan onlarca dükkana kiralık yazıları yazıldı. Bizim de durumumuz ortada. Bakalım ne olacak" diye konuştu.

Kaynak: diyekonustu.com

 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 11:22
YORUM EKLE