Samsun – Sivas Demiryolu Hızlı Tren Hattı 2019 Yılında Açılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun – Sivas arasında çalışacak hızlı tren için demiryolu hattının 2019 yılı içerisinde açılacağını açıkladı.

Samsun – Sivas Demiryolu Hızlı Tren Hattı 2019 Yılında Açılacak

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti belediye başkanlarını açıklamak için Samsun’a geldi.

 

2019 YILI İÇİNDE AÇILACAK

Samsun Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu’nda aday tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan, Samsun – Sivas arası demiryolu hattının 2019 yılı içerisinde tamamlanacağını, yüksek hızlı tren ile ulaşımlarım sağlanacağını açıkladı.

378 kilometre mesafesi olan Samsun-Sivas Demiryolu hattında çalışmalarda son aşamaya gelindi. 2015 yılının Eylül çalışmalara başlanan Samsun-Sivas Demiryolu hattında, istasyon yolları dahil 420 kilometrelik çalışma yürütülüyor.

 

YAPIM BEDELİ 1,2 MİLYAR LİRA

Kuzey- güney koridorundaki yük trafiğinin demiryollarına aktarılması sağlanacak

Modernizasyon çalışmasında yüzde 80 fiziksel ilerleme sağlandı. Şu ana kadar 383 kilometre ray döşendi. Projenin toplam yapım bedeli 1,2 milyar lira.

Bu çalışmayla; yaklaşık 90 yıllık hattın alt yapısı ve üst yapısı yenilenerek, sinyalizasyon sisteminin de devreye alınması ile hat kapasitesi artırılacak ve kuzey-güney koridorundaki yük trafiğinin demiryollarına aktarılması sağlanacak.

 

TREN SAYISI 30'A ÇIKACAK

Projeyle; yük taşımacılık potansiyeli yüksek olan hat kesiminde tren hızları, hat kapasitesi ve kabiliyeti artırılarak daha konforlu, güvenli ve hızlı bir işletmecilik yapılması, bakım maliyetlerinin azaltılması amaçlandı. Projenin yüzde 58’lik kısmı AB hibe fonlarından, geri kalan kısmı ise öz kaynaklardan karşılandı. Proje öncesinde 20 olan tren sayısı 30’a çıkacak ve bu sayede hat kapasitesinde yüzde 50’lik bir artış meydana gelecek.

Kaynak: GerçekTaraf.com

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 12:47
YORUM EKLE