Samsun Sahra Sıhhiye Yerine Yapılacak Proje Açıklandı

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Hükümeti döneminde Samsun için yapılan hizmetleri anlattı.

Samsun Sahra Sıhhiye Yerine Yapılacak Proje Açıklandı

 

Başbakan Yıldırım, Kurtuluş Yolu'ndaki sahur programında yaptığı konuşmada, Samsun'a yapılan hizmetleri anımsattı.

Bugüne kadar Samsun'da 8 bin 257 konut inşa edip hak sahiplerine teslim ettiklerini belirten Yıldırım, "Göreve geldiğimizde Samsun'da su problemi vardı. Hasköy ve Küçükoğlu su haznelerini inşa ederek bu soruna çözüm ürettik. Geçen yıl 19 Mayıs Barajı'nı açmak suretiyle, yaptığımız baraj sayısı 8'e çıktı. İçme suyu arıtma tesisleri yapım çalışmasına başladık. İlçelerimizin çeşmelerinden memba suyu akacak." diye konuştu. 

Ulaşımla ilgili yatırımları anlatan Yıldırım, Samsun Çarşamba Havalimanı'nı 15 yıl önce sadece 115 bin yolcunun kullandığını, sadece geçen yıl ise 11 bin 600 uçağın iniş kalkış yaptığını ve 1 milyon 155 bin Samsunlunun buradan istifade ettiğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, Samsun'a yakışır modern bir terminal yapacaklarının müjdesini vererek, şunları söyledi:

 

SAMSUN – SİVAS HIZLI TREN

"Bir müjde de demiryollarında. Bir süredir yenileme çalışması devam eden Samsun-Sivas hızlı tren hattını bitirip hizmete alacağız. 

 

ASKERİYE YERİNE BAHÇE YAPILACAK

Sulama tesisleri ile 444 bin dönüm araziyi sulamaya açtık. Yeşil Samsun'a daha yeşil olsun diye 15 bin fidan diktik. Samsun stadının yerini millet bahçesi yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca Sahra Sıhhiye Alanı'nı da şehir parkı haline dönüştürüyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

TARIM KENTİ SAMSUN

Toprağımızın bereketi olan Samsun'un çiftçilerini de unutmadık. İktidara geldiğimizde koca Samsun'a 24 trilyon tarımsal destek veriliyordu. Bu miktarı 9 kat artırıp yılda 217 trilyona çıkardık, helali hoş olsun. 16 yılda çiftçilerimize, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza tam 2 katrilyon destek sağladık, helal olsun. Samsun daha fazlasına layık. Genç çiftçilerimizi de unutmadık. 253 projeye destek verdik. Geçen yıldan itibaren 'mazotun yarısı sizden yarısı bizden' uygulamasını başlattık."

 

SAMSUN’DA YOL SORUNU BİTTİ

Samsun'da karayollarında 16 yılda 40 farklı projeyi tamamladıklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, devlet yollarını 374 kilometreye, il yollarını 430 kilometreye çıkardıklarını, iktidarları döneminde 306 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını aktardı.

 

KAVAK’A DOĞALGAZ

Samsun-Kavak yolunu bitirdiklerini aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bafra ve Ayvacık yolunu da yapıyoruz. Kavak'a doğalgaz getireceğiz, sözümüz söz. Sanayiyi destekliyoruz.

 

SAMSUN’DA ORGANİZE SANAYİ SAYISI ARTTI

Samsun'da 3 tane organize sanayi vardı, bunu 6'ya çıkardık, 6 organize sanayi bölgesinde 8 bin 400 kardeşimiz iş, aş sahibi oldu. Bu yıl içinde 92 iş yerinin bulunduğu Güney Sanayi Sitesi'ni de tamamlamış olacağız. Samsun Teknoloji Bölgesi'nde 41 firma faaliyet gösteriyor. Burada 124 araştırmacı gencimiz 61 projeyi başarıyla tamamladı. İki Ar-Ge merkezimizle beraber Samsun'da daha da araştırma geliştirme alanında yeni imkanlar sağlayacağız. Samsun'a yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır."

 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER