Samsun Hava Kalitesi, İlkadım’da Kritik Sınırda Atakum’da 3 Katına Çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, İlkadım’da kritik sınıra çıkarken, Atatum’da hava kirliliği normal değerlerin 3 katı üzerine çıktı.

Samsun Hava Kalitesi, İlkadım’da Kritik Sınırda Atakum’da 3 Katına Çıktı

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, Samsun’da hava kirlilik oranları Dünya sağlık Örgütü’nün normal kabul ettiği değerin 3 kat üzerine çıktı.

 

SAĞLIKSIZ HAVA SOLUYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı’nın her gün saatlik olarak kontrol ettiği ve paylaştığı hava kalitesini gösteren değerler Samsun’un gece gündüz sağlıksız hava soluduğunu ortaya çıkardı.

 

İLKADIM’DA KRİTİK SINIRDA

Dünya Sağlık Örgütü’nün normal değer olarak kabul ettiği 0-50 birim arası değere göre İlkadım 100. Yıl bulvarında 64 birim ölçülürken, Devlet hastanesi önünde ki ölçüm cihazına göre hava kalitesi 1 birim olacak ölçülülerek sağlıklı olduğu görüldü. İlkadım 100. Yıl bulvarında ki değerlere göre “Hava kalitesi uygun fakat alışılmadık şekilde hava kirliliğine hassas olan çok az sayıdaki insanlar için bazı kirleticiler açısından orta düzeyde sağlık endişesi oluşabilir” uyarısı verildi.

 

ATAKUM’DA 3 KAT ÜZERİNE ÇIKTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından anlık ölçülen değerlere göre Atakum’da hava kalitesi, normal değerlerin üzerine çıkarak 128 birime çıktı. Bu değerler, Dünya sağlık Örgütü’nün normal kabul ettiği değerin 3 kat üzerine çıktı. Bu verilere göre, “Hassas gruplar için sağlık etkileri oluşabilir” uyarısı yapılırken, etkinlik önerilerinde ise; Açık hava sporları, bisiklet sürmek, açık havada yürüyüş yapmak için uygun bir hava değil” uyarılarında bulunuldu.

 

CANİK’TE HAVA DEĞERLERİ UYGUN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı’na göre Canik’te ölçülen değerlere göre hava kalitesi 28 birim olarak ölçüldü. Bu değerlere göre, hava kalitesi gayet uygun açıklaması yapıldı.

Kaynak: GerçekTaraf.com

 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER