Samsun Çarşamba Havaalanı Neden Kapatılıyor?

Samsun Çarşamba Havaalanı neden, ne zaman kapatılıyor? Havaalanının kapatılma sebebi nedir?

Samsun Çarşamba Havaalanı Neden Kapatılıyor?

 

DHMİ genel müdürü Funda Ocak, Golf tesislerinde düzenlediği ve Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın da yer aldığı basın toplantısında, Uluslararası Samsun – Çarşamba Havaalanı'nın bakım ve onarımı ile ilgili yaşanan tartışmalara açıklık getirdi.  

 

'SAMSUN, GÖZ BEBEĞİMİZ'

17 yıllık Samsun Havaalanı’nın DHMİ'nin işletmiş olduğu 55 havaalimanı içerisin önez bir öneme sahip olduğunu söyleyen Funda Ocak, "Bu havaalanı sadece Samsunlular’ın değil bizim de göz bebeğimiz. 2015 yılı verilerine göre yolcu sayısı 1 milyon 713 bin olarak gerçekleşti. Ekim ayı itibariyle bir çok havalimanına yolcu sayısı düşerken Samsun'da yüzde 5'lik artış sağlandı" dedi.

 

19 SANTİMLİK ÇÖKME VAR  

Havaalanında son 5 yılda 20 milyon liralık yatırım yaptıklarını, bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini söyleyen Ocak, "Aralıksız 17 yıldır hizmet veren havaalanında pist çok eskidi. 19 santime varan çökme var, 22 santime ulaştığında uluslar arası standarttan çıkıyor. Bunun çözümü için çalışmaları başlattık. Bununla ilgili olarak öncelikle paralel taksi yolunu bu limana kazandırdıktan sonra mı ana pisti onarıma alsak diye araştırmalar yaptık. Alt yapı yatırımlarından bir heyeti gönderdik. Gördük ki mevcut pisti 210 metre açığına yapmak zorunda kalacağımız paralel taksi yolu için ilave kamulaştırmalar gerekecek. Bu kamulaştırmalar için de orada Abdal Deresi var, bunun içinde deplasesi gerekecek" diye konuştu.  

 

2. PİST İLERKİ ZAMANLARDA 

Havaalanına 2'nci bir pistin 160 milyon lira civarında bir kaynak gerektirdiğini belirlediklerini söyleyen Genel Müdür Ocak, "Bunu ileriki dönemde yapacağımızın tahattütünü verebiliriz. Ancak bu yapılana kadar kamu ihale kanunu, ÇED raporlarını, kamulaştırmasını zorunlu kıldığı için pistin o zamana kadar beklemesine tahammülü olmadığını gördük" dedi.  

 

SAMSULULARA '31 MAYIS' SÖZÜ!

Havaalanı pisti için 9 milyon liralık bir sözleşme imzaladıklarını açıklayan Funda Ocak, “1.7 milyon yolcusu olan bir havaalanının 11 ay süreyle kapatılması kabul edilemez. Bu süreyi  3 aya indirdik, bakımı yapacak şirket geceli gündüzlü çalışacak. 01 Mart ve 31 Mayıs tarihleri arasında bu çalışmalar yapılacak.  Çalışmaların 31 Mayıs’ta tamamlanıp havaalanının yeniden millete açılmasının sözünü veriyorum,  bizzat bu süreci kendimiz  takip edeceğiz “diye konuştu .  

 

MERZİFON HAVAALANI HAZIRLANDI

2. pist maliyetinin 160 milyon TL olduğunu hatırlatan Funda Ocak, “Samsun Havaalanı’nın  kapalı olduğu 3 ay süre boyunca Merzifon Havaalanı kullanılacak. En uygun destinasyonun burası olduğuna karar verdik.  Merzifon’daki pisti hazırladık, her türlü yolcu taşımacılığı için Merzifon ve Samsun büyük şehir belediyeleri ile ortak çalışacağız” dedi. 

 

Kaynak: Ali Birol/Samsunhaber.tc

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER