banner176

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olacak?

Yusuf Ziya Yılmaz’ın belediye başkanlığından istifa edip milletvekili aday adayı olmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na koltuğuna kim oturacak? Yusuf Ziya Yılmaz Milletvekili olamaz ise belediye başkanlığına devam mı edece? Belediyeyi başkan vekili mi yürütecek? İşte bu soruların cevabı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olacak?

 

1999 yılından beri Belediye Başkanlığı görevini yapan Yusuf Ziya Yılmaz bugün istifa etti. 24 Haziran genel seçimleri için istifasını veren Yılmaz, 19 yıldır yürüttüğü belediye başkanlığı koltuğunu bırakarak milletvekili aday adayı oldu.

 

BAŞKAN MI OLACAK VEKALET Mİ BAKACAK?

GerçekTaraf.com haber sitesinin edindiği bilgilere göre boşalan Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğu için yerine gelecek isimler, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ve Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin olarak konuşuluyor. Ama 24 Haziran 2018 seçimlerine kadar başkanlık koltuğunda Turan Çakır oturacak. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili olan Turan Çakır 24 Haziran genel seçimlerine kadar başkanlık makamına sahip olacak.

 

YUSUF ZİYA MİLLETVEKİLİ OLMAZSA NE OLACAK?

Yusuf Ziya Yılmaz AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı. Samsun nüfusuna göre TBMM’ye 9 milletvekili gönderebiliyor. Partilerde bu sayıya göre aday belirleyecek. Yusuf Ziya Yılmaz AK Parti'den ilk sıralarda aday gösterilmez ve milletvekili olarak seçilmez ise Turan Çakır’a emaneten bıraktığı koltuğu alarak 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerine kadar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak devam edecek.

 

YILMAZ VEKİL OLURSA BAŞKAN KİM OLACAK?

Yusuf Ziya Yılmaz, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde Samsun AK Parti Samsun Milletvekili olarak seçilirse bu tarihten sonra AK Parti Genel Merkezi, belediye başkanı için isim arayacak. AK Parti kulislerinde şimdilik İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ve Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin’in isimleri çok sık geçiyor. Bu iki isim ya da bir başka bir isim belirleyecek olan AK Parti Genel Merkezi ‘Adayımız bu’ diyerek Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oylanması için aday gösterecek.  Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada sandalye sayısı en fazla olan siyasi parti AK Parti olduğu için belediye başkanlığı koltuğuna oturacak isimde AK Parti Genel Merkezi’nin belirlediği isim olacak.

Kaynak: GerçekTaraf.com

 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER