Samsun Ankara Hızlı Tren Ne Zaman Gelecek?

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun İl Koordinasyon Kurulu 2017 yılı 2. dönem toplantısında Samsun-Ankara Hızlı Tren Projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Samsun Ankara Hızlı Tren Ne Zaman Gelecek?

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin yaptığı açıklamada, “Ankara-Samsun Hızlı Tren çalışmaları hızlı ilerlesin diye proje ihaleleri 3’e bölünmüştü. 2 aşamanın proje ihaleleri yapılmıştı. Son ayağı olan Merzifon-Samsun arasındaki son 170 km dilimiyle ilgili de proje ihalesi bitti. Proje bittikten sonra 3’ü birlikte ihaleye çıkacak. Bizim hızlı tren Samsun’dan Kırıkkale-Delice bağlantısına kadar gidecek. O olduğunda 1,5 saate Samsun’dan trene binen bir şahıs Ankara’ya varacak. Sadece Ankara değil, Ankara ile bağlantılı her yere hızlı bir şekilde ulaşma şansımız olacak.

 

Bizim hedefimiz 2023’te hızlı trenle başta Ankara olmak üzere diğer yerlere de ulaşmak. Bu hızlı tren yolunun hemen yanında konvansiyonel ve yük trenleri için yeni bir hat daha açılacak. Bunlar 2 tanesi geliş-gidiş hızlı tren, 1 tanesi de normal tren olacak. Şu anda Ankara’ya normal trenle bin 6 km ile gidiyoruz. Yani buradan çıkan yük treni önce Amasya, Tokat, Sivas, Kayseri, Yozgat ve Kırıkkale’den Ankara’ya gidiyor. Halbuki bu 200 km’lik yol biterse, Samsun’dan Ankara’ya tren yolu 400 km’ye inecek. Yani 600 km kısalacak. Bu çok önemli bir çalışma gerektiriyor.

 

Bunları başarmak için sürekli fikri takip ve canlı tutmak gerekiyor. Daha önce Samsun’daki medya mensupları ile Ankara-Konya hızlı trenini kullanmıştık. En azından hızlı treni test etme şansına kavuştuk. Bu konuyu ilk kez gündeme getirdiğimizde biraz daha alaycı bir üslupta ‘Samsun’a hızlı tren geliyormuş’ diye konuşuluyordu. Evet, Samsun’a hızlı tren gelecek. En azından projelerin bitmesi bile bir şeydir. 1, 2, 3 sene gecikir ama nihayetinde gelir. Aslında son derece modern bir taşıma yöntemi. Onun için de bu ayaktan Samsun’un da yararlanması gerekiyor. Samsun, taşımacılıkta çok şanslı bir yerdedir. Çünkü Türkiye’de 4 il, 4 taşıma modunu bünyesinde barındırıyor. Samsun, Karadeniz’de kara, hava, demir ve denizyolunu bünyesinde bulunduran tek ildir. Türkiye genelinde de dört ilden biridir. Bizim bu yol akslarını çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Samsun herşeyin en güzelini hak ediyor. Bunun için de hep beraber çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2017, 21:09
YORUM EKLE