banner176

Parktek Otopark Borcuna İtiraz Edenlerin Borcu Siliniyor Mu?

Samsun’da yol üstü otopark işletmeciliği yapan Parktek firmasının otopark ücretlerine itiraz edenlerin borcu siliniyor mu? Avukat Merve Kaplan vatandaşların merak ettiği bu soruya cevap verdi.

Parktek Otopark Borcuna İtiraz Edenlerin Borcu Siliniyor Mu?

 

Samsun’da yol üstü otopark ücretlerine itiraz edilerek borcun ödenmeyeceği algısı üzerine açıklama yapan Parktek Otopark İşletmeciliği avukatı Merve Kaplan;Vatandaşların otopark ücretine itiraz etmesiyle borçtan kurtulmuyor aksine mahkeme ücretleri ile borçları neredeyse iki katına çıkıyor” dedi.

 

Son günlerde “Parktek borcunuza itiraz edin, ödemeyin” söylentisi üzerine açıklama yapan Avukat Merve Kaplan; “Parktek Otopark İşletmeciliği Ltd. Şti. adına açtığımız icra takiplerinde borçlu vatandaşlarımız büyük bir yanılgının içindedir. Gerek halk arasında yayılan kulaktan dolma bilgilerle gerek bazı avukatların yanlış yönlendirmesiyle itiraz ederek borçtan kurtulduklarını zannetmektedirler. Ancak önemle belirtmek isteriz ki, itiraz eden borçlulara itirazın iptali davaları açılmıştır ve açılmaya devam etmektedir. Davalar neticesinde borçlu vatandaşlarımız yargılama masrafları, avukatlık ücreti ve % 20 icra inkar tazminatı da eklenerek en az borçlarının 2 katını ödemek durumunda kalacaklardır” dedi.

 

 

PARKTEK ADINA KAZANILMIŞ BİRÇOK DAVA MEVCUT

Yaptıkları işin yasal olduğunu belirten Kaplan; Borçlular tarafından aleyhimize açılan davalarda Mahkemeler, şirketin yasal mevzuat hükümlerine uygun olarak faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle davanın reddine karar vermiş ve vatandaşlarımız borçlarının 2 katını ödemek zorunda kalmıştır.

Yine en son aleyhimize açılan davada Samsun 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2017/334 E. Sayılı dosyasında mahkeme tarafından ‘’ kamuya tahsisli alana birden çok aracını park etmek suretiyle diğer o alanlardan yararlanmak hakkı olanların bu hakkına tecavüz ettiğinin bir gerçek olduğu, bu aşırı yararlanmanın bir maliyetinin olması bunun da kamu vasıtasıyla oradan yararlanma hakkı kısıtlananlara başka türlü bir hizmet olarak yararlandırılmasının başka bir yönteminin de bulunmadığı düşüncesiyle sonuç olarak kamu hizmetine tahsis amacıyla alınan ücretin yerinde olduğu, bunun hak, adalet ve nesafet kurallarına daha uygun olacağı anlaşıldığından davanın reddi..’’ şeklinde hüküm kurulmuştur” dedi.

 

DANIŞTAY KARARI VAR

Parkomat uygulamasının yasaya aykırı olmadığını hatta yasal olduğunu belirten Danıştay kararı olduğunu hatırlatan Avukat Merve Kaplan konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

 “Danıştay 8. Dairesi’nin 2015/3515 E. – 2015/9956 K. Sayılı kararı ile karşı oy bulunmaksızın oy birliği ile uygulamanın yasallığı konusunda son kararı vermiştir. Danıştay kararında özetle;

Cadde ve yol üzerinde belirlenen park yerleri niteliği itibari ile imar planında öngörülen otopark alanlarından farklı bir niteliğe ve hizmete haiz olduğu, uyuşmazlığa konu edilen yönetmelik ise, özellikle ticari alanların bulunduğu yerlerdeki trafik durumu da dikkate alınarak belirli saatler arasında araçların park etmesine izin verilen park yerlerini düzenlediğini izah ederek uygulamanın gerekliliğini ve İmar Kanunu’ndaki otopark alanları ile karıştırılmaması gerektiğini açıkça ortaya koymuştur.

 

YASAL TAKİBE DÜŞMEDEN BORCUNUZU ÖDEYİN!

Sürekli olarak haftada yüzlerce borçlu hakkında icra takibi başlatılmaktadır. İcra takibiyle otopark borcuna avukatlık ücreti ve dosya masrafları eklenmektedir. Ödeme olmadığı takdirde borçluların hesaplarına bloke konulmakta, adreslerine hacze gidilmekte, araçlarına haciz ve yakalama koyularak araçları çekilmektedir. Borca itiraz etmek ise çözüm olmayıp aksine borçluları ekstra külfete sokmaktadır. Şirket avukatı olarak vatandaşlarımıza tavsiyem yasal takibe düşmeden borçlarını ödemeleridir. Yine itiraz eden borçlularımızın Mahkemelik olmadan borçlarını ödemeleri onları 2 kat fazla ödeme yapmaktan kurtaracaktır. Borçlu vatandaşlarımız yanlış yönlendirmelere kanmamalıdır. Borçlarını ödemeleridir.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2018, 19:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner181

banner179

banner180